Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

Zamawiając zestaw rzeczy do skręcania, w przesyłce zazwyczaj można dostrzec nie tylko duże elementy danej konstrukcji, ale i… kilka rodzajów śrubek. Mało tego! Trafiając na solidną firmę, w paczce da się znaleźć nawet kilka narzędzi, potrzebnych do zespojenia poszczególnych części. Jednak nie zawsze jest to takie proste.

Problem pojawia się wtedy, gdy samodzielnie trzeba wybrać konkretny rodzaj elementów złącznych. W takich przypadkach warto znać pojęcie konwersji norm. O co chodzi? Szczegóły znajdziesz poniżej!

Rodzaje norm dotyczących śrub

Śruby posiadają różne oznaczenia, dotyczące norm, które spełniają. Można wyróżnić trzy kategorie: DIN, ISO oraz PN. Obok takiego literowego zapisu, w każdym przypadku pojawiają się cyfry. Przykładowo, śruby sześciokątne z pełnym gwintem mogą być oznakowane jako „DIN 933”, „ISO 4017” i „PN 82105”.

Z czego wynika różnorodność zapisu? DIN to skrót od niemieckiego Deutsches Institut für Normung – mówimy więc o śrubach spełniających normy, które opracował Niemiecki Instytut Normalizacyjny. PN oznacza jego polską wersję, czyli normę przyjętą przez Polski Komitet Normalizacyjny. Z kolei skrót ISO odnosi się do normy, opracowanej przez International Organization for Standardization, czyli Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Obowiązuje ona w ponad 160 krajach – w tym właśnie w naszym państwie.

Przeczytaj także: https://nakrecenieksperci.pl/kotwy-kolki-i-sruby-do-czego-sluza/

Normy dotyczące śrub i konwersja pomiędzy nimi

Oznaczenia norm to nie tylko informacja o tym, jakie standardy spełnia dany produkt. To również gwarancja ich trwałości oraz bezpieczeństwa użytkowania. Na tym jednak nie koniec, bo normy stanowią również… pomoc przy szukaniu właściwego rodzaju śrub. Przykładowo, śruby sześciokątne z niepełnym gwintem można odnaleźć zarówno jako „DIN 931”, „ISO 4014”, jak i „PN 82101”, bo wszystkie te normy spełniają. Warto o tym wiedzieć, by mieć pewność, że dany produkt będzie na pewno kompatybilny z innym.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

Przy okazji warto zaznaczyć, że wspomniane tu oznaczenia DIN, PN i ISO odnoszą się również do innych elementów – takich jak na przykład podkładki, nity czy nakrętki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ