nitonakrętki

Nitowanie za pomocą wszelkiego rodzaju nitownic (ręcznych, pneumatycznych, akumulatorowych) to coraz częściej stosowane rozwiązanie przez amatorów oraz profesjonalistów wykonujących trwałe łączenie wszelkiego rodzaju materiałów. Podczas prac wykorzystać można nity lub ich specyficzną odmianę – nitonakrętki, które bierzemy dzisiaj an tapet.

Czym są nitonakrętki?

Zanim przejdziemy do tematu związanego z przygotowywaniem otworów pod nitonakrętki, warto pokrótce wyjaśnić, czym cechuje się ten element złączny. Jest to rodzaj nitu rurowego, który ma gwintowaną wewnętrznie część. Z tego powodu wykonywany jest do łączenia cienkościennych elementów, w przypadku których nie ma możliwości nagwintowania otworu. Na rynku znaleźć można szeroki wybór tego typu produktów, przez co stanowią bardzo uniwersalne rozwiązanie – zamknięte, otwarte, stalowe, aluminiowe… Nitonakrętki (różne rodzaje) kupisz na www.incop.pl, w sklepie znaleźć można także odpowiednie do nich nitownice, co znacząco usprawnia proces zakupowy. Klasyczna nitonakrętka, bez względu na typ, składa się z 3 części: kołnierza, części gwintowanej oraz niegwintowanej. Ma to wpływ na sposób jej montażu, który opisano poniżej.

Jak montuje się nitonakrętki? Co warto wiedzieć o otworach pod nitonakrętki?

Montaż nitonakrętek jest stosunkowo prosty, zwłaszcza gdy dysponuje się profesjonalnym sprzętem. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego otworu w materiale, bardzo ważne jest, aby był wykonany pod kątem prostym do płaszczyzny materiału. Najlepiej rozplanować je i oznaczyć za pomocą centrycznego punktaka Dzięki temu element złączny będzie mógł być prawidłowo i prosto zamontowany. Wielu ekspertów zaleca, aby wiertło miało rozmiar o około 0,008 cm większy niż nit. Podczas wykonywania otworów w załączonych materiałach bardzo ważne jest także skontrolowanie, czy grubość materiału jest zgodna z zasięgiem ucisku danego elementu złącznego – informacje te znaleźć można w karcie katalogowej produktu.

Gdy otwór pod nitonakrętkę jest prawidłowo przygotowany, można przejść do dalszych prac, które obejmują:

  • montaż nitonakrętki w trzpieniu nitownicy (nagwintowania część od strony kołnierza),
  • umieszczenie trzpienia z nitonakrętką prostopadle we wcześniej przygotowanym otworze,
  • zaciągnięcie nitonakrętki w efekcie jej odkształcenia z drugiej strony materiału,
  • wykręcenie trzpienia z nitonakrętki.

Jakie wiertła wykorzystuje się podczas montowania nitonakrętek?

Wybór wiertła wykorzystywanego podczas wykonywania otworów do nitowania należy oprzeć wszystkim na tym, w jakim materiale będą wykonywane. Na rynku znaleźć można rozwiązania do metalu, drewna czy gresu. Różnią się między sobą materiałem wykonania czy wyżłobieniami dla zapewnienia maksymalnie komfortowej i efektywnej pracy. Bardzo często do nitowania wykorzystuje się rozwiązania dwustronne, które są niezwykle praktyczne. Ponadto bardzo ważne jest sprawdzenie dopasowania elementu do danej wiertarki, poprzez właściwy dobór uchwytu. Warto stawiać na modele renomowanych marek, które będą trwalsze i precyzyjne – ten ostatni aspekt jest niezwykle ważny podczas wykonywania otworów do nitowania.

[Głosów:29    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ