Jakie płytki na schody wewnętrzne

Przy wykańczaniu schodów wewnętrznych w domu warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego materiału. Możesz zdecydować się przy tym na płytki na schody wewnętrzne gresowe, terakotowe, klinkierowe albo drewnopodobne. Sprawdź, czym różnią się od siebie i jakie kryteria przyjąć, by wybrać rozwiązanie na schody wewnętrzne odpowiadające Twoim wymaganiom.

Płytki na schody wewnętrzne – gresowe, z terakoty, klinkierowe

Płytki na schody do domu są uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdza się niemal w każdym przypadku. Poza tym masz do wyboru tyle różnego rodzaju produktów wykończeniowych, że uzyskujesz możliwość dowolnego kształtowania wyglądu i specyfikacji schodów.

Płytki ceramiczne na schody wewnętrzne to najczęściej wybierane kafelki, jakie są stosowane jako okładzina schodowa. W kategorii tej wymienić można płytki:

 • gresowe,
 • terakotę,
 • klinkierowe.

Najczęstszym wyborem są przy tym płytki gresowe na schody wewnętrzne, które jednak nie mogą być wykonane z gresu porcelanowego z uwagi na ryzyko poślizgu. Gres jest materiałem formowanym z kamionki szlachetnej, stanowiącej mieszaninę kwarcu, kaolinu i różnych dodatków. Jest prasowany i wypalany w piecach nagrzewających się do temperatury około 1250 stopni Celsjusza, co nadaje mu bardzo wysoką trwałość. Płytki gresowe na schody wewnętrzne mają niską nasiąkliwość i łatwo się je czyści. Mogą one imitować naturalny kamień, w kolorze głównie beżowym i szarym.

Terakota na schody wewnętrzne to płytki kamionkowe o gładkiej powierzchni, dlatego łatwo je utrzymać w czystości. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza na ścieranie. Płytki terakotowe występują w szerokiej gamie kolorów i wzorów.

Możesz też wybrać klinkierowe płytki na schody wewnętrzne, które mają tak samo dużą wytrzymałość, ale i wysoki naturalny poziom antypoślizgowości dzięki matowej powierzchni. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i nie wymagają impregnacji.

We wszystkich wskazanych przypadkach kafelki na schody wewnętrzne powinny być sprzedawane w zestawach do wykończenia właśnie takiej powierzchni. Wówczas otrzymujesz w zestawie przygotowane do użycia:

 • stopnice,
 • podstopnice,
 • noski,
 • cokoły.

Nie musisz przycinać każdej płytki po kolei i szlifować, by móc je wykorzystać w praktyce. Dodatkowo wiele płytek ceramicznych na schody ma ryflowania, które zwiększają antypoślizgowość stopni.

Płytki na schody wewnętrzne drewnopodobne

Ciekawym, estetycznym sposobem wykończenia schodów będzie wykorzystanie w ich przypadku płytek drewnopodobnych na schody wewnętrzne. Sprawdzają się one zwłaszcza wtedy, gdy na kolejnych piętrach domu masz położony parkiet czy panele podłogowe. Do tego warto dobrać drewnianą lub drewnopodobną balustradę, by stworzyć spójną kompozycję.

Płytki drewnopodobne na schody wewnętrzne z powodzeniem zastępują naturalne drewno, ale są tańsze i nie wymagają okresowej impregnacji dla zachowania znakomitego wyglądu. Można je myć dokładnie takim samym detergentem jak płytki ceramiczne na podłodze. Imitują drewno, ale są pozbawione jego wad, jak np. miękkość czy nasiąkliwość.

Ścieralność i antypoślizgowość płytek

Niezależnie od tego, czy wybierzesz gres czy płytki drewnopodobne, klinkier lub płytki ceramiczne na schody wewnętrzne, musisz zwrócić uwagę na ich ważne parametry. Punktem wyjścia powinno być to, by schody były po prostu bezpieczne w użytkowaniu i trwałe. Kolor czy deseń na płytkach są kwestiami drugorzędnymi.

Sprawdź przed zakupem płytek na schody wewnętrzne takie parametry, jak:

 • Stopień antypoślizgowości – powinieneś wybierać płytki z kategorii co najmniej od R9 wzwyż.
 • Klasa ścieralności – płytki na schodach są mocno eksploatowane, dlatego ważne jest, by były odporne na zarysowania i uszkodzenia; dobrze sprawdzą się płytki o klasie ścieralności oznaczonej symbolem PEI 4.
 • Odporność na działanie detergentów – powinny mieć specjalne oznaczenie, które wskazuje, że niestraszne im nawet agresywne działanie środków czystości.
 • Wytrzymałość na zginanie – płytki na schodach będą przenosić obciążenia, dlatego powinny być solidne i trwałe.

Akcesoria wykończeniowe płytek na schody wewnętrzne

Do wykończenia schodów z płytek trzeba mieć jeszcze odpowiednie akcesoria. Potrzebne będą przy tym takie elementy jak:

 • listwy narożnikowe,
 • listwy cokołowe.

Potrzebne będą fugi, które pozwolą na połączenie ze sobą kolejnych płytek na stopniach schodów. Więcej o budowie i remontach dowiesz się w serwisie Infobudowa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ