Sypialnia to najbardziej intymne pomieszczenie w całym domu. Pragniemy, by było naszym azylem, miejscem wyciszenia i regeneracji sił. Wpływ na jakość naszego wypoczynku ma bez wątpienia sposób zagospodarowania miejsca w sypialni. Stosując się do zasad feng shui, czyli pradawnej praktyki aranżacji przestrzeni, możemy sprawić, że wypoczynek będzie bardziej komfortowy. Feng shui to jednak temat rzeka, dlatego tutaj skupimy się na jej podstawowych zasadach, które można łatwo wcielić w życie, bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu.

Kilka słów o feng shui

W najprostszym ujęciu feng shui jest starożytną praktyką aranżacji przestrzeni, która za cel główny stawia sobie zwiększenie przepływu „chi”, czyli siły życiowej lub energii duchowej, a także tworzenie zrównoważonego środowiska gwarantującego zdrowie, szczęście oraz bogactwo. To sztuka zagospodarowywania przestrzeni zgodnie z przekonaniem, że to, w jakim otoczeniu przebywamy, wpływa na nasze zdrowie. Elementy przestrzeni zgodne z feng shui pozytywnie wpływają na jakość wypoczynku oraz sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przytulniejsze.

Choć sam termin feng shui jest znany w Polsce, to nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, na czym opiera się ta filozofia. W tym artykule podsuniemy Wam kilka prostych i sprawdzonych pomysłów, dzięki którym zapanujecie nad chaosem w swojej sypialni i poprawicie jakość swojego wypoczynku.

Zacznij od ustawienia łóżka

W sypialni najważniejszym meblem jest łóżko. Niebagatelne znaczenie ma jego odpowiednie ustawienie. Zasady feng shui wskazują wyraźnie, że łóżko powinno znajdować się przy ścianie, równolegle albo prostopadle do drzwi, tak, by można było do niego podejść z trzech stron.

Unikaj ustawiania łóżka:

  • na środku pomieszczenia. Osoby, które śpią na tzw. dryfującym łóżku, mogą mieć problem z odnalezieniem celu swojego życia.
  • na wprost drzwi. Ustawienie łóżka, w którym stopy skierowane są w stronę drzwi, nazywane jest „trumiennym”. Jeśli ze względu na małą powierzchnię sypialni inne położenie jest niemożliwe, to postawmy przynajmniej między nim a drzwiami sztuczną przegrodę, np. parawan.
  • pod oknem. Energia „chi” wchodzi i wychodzi z sypialni właśnie przez okno. Jeśli na drodze promieni słonecznych pojawi się bariera, to ilość docierającej do pomieszczenia energii będzie mniejsza.
  • pomiędzy oknem a drzwiami. Takie ustawienie prowadzi do powstania „tunelu powietrznego”, który negatywnie wpływa na jakość naszego wypoczynku.

Przygotuj tekstylia do łóżka

Ustawienie łóżka to jedno. Liczy się także to, co będzie się znajdowało na nim i wokół niego. Poniżej kilka praktycznych wskazówek, jak zaaranżować swoje miejsce do snu.

  1. Nad łóżkiem nie wieszaj bezpośrednio lamp ani innych przedmiotów, które mogą spaść Ci na głowę.
  2. Pod łóżkiem – odkurz i pozbądź się niepotrzebnych bibelotów.
  3. Na łóżku – zaopatrz się w wysokiej jakości tekstylia. Firma Top Haus jako producent prześcieradeł, kołder, poduszek oraz ochraniaczy na materac gwarantuje dobrej jakości produkty wykonane z naturalnych tkanin w bardzo dobrej cenie.
  4. Przy łóżku – ustaw po obu stronach szafki nocne oraz dywaniki.

Lista nakazów i zakazów w myśl filozofii feng shui

Poza ustawieniem łóżka oraz jego aranżacją, na jakość snu wpływają również inne czynniki. O tym, co warto zrobić, a czego unikać w sypialni, piszemy poniżej.

Uwolnij sypialnię od urządzeń elektronicznych. Telewizor, komputer oraz inne elektroniczne gadżety wytwarzają pole elektromagnetyczne i utrudniają prawidłowy przepływ energii. Sypialnia jest pomieszczeniem, do którego nie powinniśmy zapraszać innych, a tak się dzieje za każdym razem, gdy włączamy telewizor. Swoistym kompromisem jest umieszczenie telewizora w szafce, a laptopa we wnętrzu stolika nocnego. Dzięki temu sprzęt elektroniczny przynajmniej podczas snu będzie znajdował się poza zasięgiem naszego wzroku.

Zadbaj o jakość powietrza w sypialni. Nie dziw się, że czujesz się rano zmęczony, jeśli sypiasz w ciasnym i gorącym pomieszczeniu. Ograniczony dostęp do świeżego powietrza ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. Najlepiej sypiaj przy otwartym oknie, a w mroźne dni dobrze wywietrz pokój przed snem.

Zrelaksuj się w blasku świec. Oświetlenie to ważny nośnik energii „chi”, która wpływa na nasz stan psycho-fizyczny. Łagodne światło emitowane przez świece działa kojąco na nasze nerwy. Kiedy więc tylko masz okazję, zapalaj je, a Twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Kup świece wykonane z pszczelego wosku, ponieważ spalają się bez dymu, nie wydzielają toksyn oraz niwelują promieniowanie elektromagnetyczne.

Zwróć uwagę na motywy zdjęć i obrazów, które wieszasz na ścianach. W sypialni powieś tylko te obrazy oraz fotografie, które wywołują pozytywne emocje, takie jak kwiaty, łabędzie itd. W żadnym wypadku nie wieszaj na ścianach zdjęć osób, które już nie żyją.

Zrezygnuj z wieszania lustra nad łóżkiem oraz naprzeciw niego. Odbicie lustrzane może pogłębiać bezsenność. Jeśli mamy w sypialni lustro to kompromisem będzie zasłonięcie go tuż przed pójściem spać.

Nie stawiaj w pomieszczeniu roślin. W sposób szczególny dotyczy to roślin o ostrych liściach. W dużej sypialni dopuszczalne są bambusy i paprocie, ale znajdujące się w dużej odległości od łóżka.

Zadbaj o stylowe dodatki. Wśród nich niech znajdą się dekoracyjne poduszki, miękka narzuta oraz zwiewne tkaniny w oknach. Dzięki starannie dobranym dodatkom komfort wypoczynku będzie wyższy.

Utrzymuj porządek. Zasada ta dotyczy zarówno szafy, jak i komody, stolika oraz łóżka. Bałagan jest często przyczyną stresu oraz przypływu negatywnej energii, która źle wpływa na sen.

Odpowiedni dobór kolorów

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o kolorystyce pomieszczenia. Działając zgodnie z zasadami feng shui postaw na barwy wyważone, np. biały, łososiowy, brąz. Kolor dodatków może być różny, ale trzeba pamiętać o tym, że czerwony wzmaga libido, jest barwą sukcesu oraz siły, a kolor zielony wpływa kojąco na nerwy. Dodatki w intensywnych kolorach mogą stać się efektownymi akcentami na tle łagodnego koloru ścian. Intensywnego koloru mogą być świece, abażury i inne drobiazgi.

Odpoczynek w zgodzie z feng shui

Aranżacja przestrzeni zgodna z zasadami feng shui ma sens i przynosi korzyści tym, którzy wiedzą jak ją wykorzystać. Odpowiednie przygotowanie łóżka, rozważny dobór dodatków oraz kolorystyki pomieszczenia, to działania, dzięki którym sypialnia stanie się oazą spokoju. W uporządkowanej, gustownie urządzonej sypialni w ciągu dnia z chęcią utniesz sobie drzemkę lub poczytasz książkę, a po nocnym wypoczynku wstaniesz rześki i wypoczęty.

Jeśli szukasz tekstyliów do aranżacji sypialni, wpisując w wyszukiwarkę frazy: kołdry producent, poduszki producent czy ochraniacze na materac producent to koniecznie zajrzyj na stronę tophaus.pl. Znajdziesz tam nie tylko tekstylia do sypialni, ale także do kuchni, salonu czy łazienki, dzięki którym Twój dom stanie się jeszcze piękniejszy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ