Zbrojenie fundamentów

Najważniejszym elementem każdego domu, który będzie miał wpływ na absolutnie każdą, nawet najmniejszą jego część, są fundamenty. Elementy te są wykonywane z betonu, który zbroi się prętami stalowymi, których ilość i rodzaj jest dostosowany do zasad i wytycznych dotyczących wykonywania elementów żelbetowych.

Na początku należy zapoznać się z wytycznymi jak wykonać zbrojenie fundamentów. Jeżeli jesteśmy laikami w tym temacie najlepiej powierzyć to zadanie firmą specjalistycznym, mającym doświadczenie w tego rodzaju pracach (np. centrostal-kielce.pl). Zbrojenia budowlane układa się w przygotowanych wcześniej szalunkach. Parametry prętów zbrojeniowych, czyli ich średnica, ilość oraz rozstaw powinny być zgodne z projektem wykonawczym. Istotna jest również długość zakładów oraz zakotwienia prętów, klasa stali oraz grubość otuliny.

Wyróżnia się dwie techniki zbrojenia betonu: ręczną oraz za pomocą automatycznych narzędzi. Niezależnie od wybranej technologii, musimy pamiętać, iż proces zbrojenia jest bardzo istotny, dlatego wymaga dużej precyzji i czasu. Podczas prac wykonywanych ręcznie wykorzystywane są druty wiązałkowe, a cały proces jest bardzo czasochłonny, przez co większość inwestorów rezygnuje z tego rodzaju rozwiązania. Zastosowanie specjalnych narzędzi pozwala na przyspieszenie prac oraz zwiększenie ich wydajności. Najczęściej wykorzystywanym sprzętem jest wiązarka, będąca małym i lekkim urządzeniem, które można obsłużyć nawet jedną ręką.

Będąc przy temacie jak wykonać zbrojenie fundamentów, należy wspomnieć o jakości prętów zbrojeniowych. Stal nie może posiadać ognisk korozyjnych oraz powinna zostać oczyszczona z wszelkich tłuszczy i zabrudzeń, zmniejszających jej przyczepność do betonu.

Zbrojenie ma postać belek, składających się ze zbrojenia podłużnego (zwanego konstrukcyjnym) oraz montażowego (zwanego strzemionami).

Tak przygotowane elementy umieszcza się w wykopach na specjalnych podkładkach dystansowych, które mają za zadanie zapewnić odpowiednie otulenie prętów zbrojeniowych oraz ochronę przed korozją. Grubość otuliny musi wynieść minimum pięćdziesiąt milimetrów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ