Łóżko z zagłówkiem czy bez? Jak samodzielnie zrobić zagłówek do łóżka?

0
2435

Wybierając idealne łóżko do sypialni, czeka na nas wiele wyborów i trudnych decyzji. Dzisiaj pochylamy się nad kwestią zagłówków – czy warto się na nie zdecydować oraz kiedy sprawdzą się najlepiej. Dodatkowo w naszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy można samodzielnie zrobić zagłówek bez poświęcania mnóstwa czasu i wydawania fortuny.

Kiedy warto wybrać łóżka z zagłówkiem?

Łóżko z zagłówkiem zazwyczaj polecane jest osobom, które spędzają w nim bardzo dużo czasu, nie tylko śpiąc, ale i czytając, oglądając seriale czy pracując. Zapewnia to sporą wygodę, zwłaszcza jeżeli wybrane zostanie tapicerowane, miękkie wezgłowie. Kolejną z zalet zagłówków jest to, że ochraniają one ścianę za łóżkiem przed otarciami oraz obiciami. Łóżka z zagłówkiem na meblobranie.pl są bardzo stylowe, dodają wnętrzu przytulnego, buduarowego charakteru. Ten element mebla sam w sobie może stanowić bardzo dekoracyjny akcent w pomieszczeniu. Zagłówkom nie można odmówić praktyczności – stanowią doskonałe miejsce do przechowywania, ponieważ w niektórych modelach łóżek wezgłowie jest na tyle szerokie, by z powodzeniem pełnić funkcję szafki nocnej. Warto jednak podkreślić, że usuwanie zabrudzeń z tapicerowanego zagłówka, polecanego na początku tekstu może być sporym problemem.

Jakie zalety i wady ma łóżko bez zagłówka?

Łóżko pozbawione wezgłowia jest idealnym rozwiązaniem do bardzo małej, ciasnej sypialni. Dzięki brakowi dodatkowego elementu mebel jest optycznie lżejszy, więc nie wprowadza chaosu w pomieszczeniu i nie wpływa na jego wizualne pomniejszenie. Ponadto łóżka bez wezgłowia bardzo często wybierane są do bardzo oryginalnie zaaranżowanych sypialni, dla których bardzo trudno znaleźć pasujący, spójny zagłówek np. w stylu minimalistycznym oraz japońskim. Kolejną z zalet takiego rozwiązania jest większa uniwersalność mebla – brak dodatkowego elementu sprawi, że łatwiej będzie go zaaranżować we wnętrzach o różnych kolorach czy stylach. Będzie to bardzo praktyczne podczas ewentualnej przeprowadzki czy przemeblowania. Dodatkowo łóżka bez zagłówka zazwyczaj cechują się niższą ceną.

Czy zagłówek można zrobić samemu? Jak zrobić zagłówek?

Decydując się na łóżko bez zagłówka, warto pamiętać, że jego zrobienie, w razie potrzeby jest bardzo łatwe, szybkie i tanie. Początkową fazą przygotowania do projektu powinno być znalezienie inspiracji i określenie, jaki powinien być kształt wezgłowia, tak aby był nie tylko praktyczny, ale i spójny ze stylistyką wnętrza. Inne zagłówki należy wykonać o pomieszczenia w stylu angielskim, glamour czy minimalistycznym. Kolejnym korkiem jest ustalenie jego wymiarów. Szerokości powinna być taka sama jak szerokość łóżka, natomiast optymalną wysokością zagłówka każdego typu jest około 80 cm – 120 cm. W przypadku zagłówka tapicerowanego konieczny jest zakup pianki oraz materiału na obicie. Najlepiej sprawdzi się pianka z oznaczeniem T14, T18 oraz T21. Można kupić ją w zakładach tapicerskich oraz u producentów.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie płyty OSB lub deski o wymiarach zagłówka następnie należy dociąć piankę, tak aby była dopasowana do wymiarów płyty. Należy przykleić ją do powierzchni klejem tapicerskim. Kolejnym krokiem jest owinięcie pianki watoliną i przyszycie jej z tyłu zagłówka zszywaczem tapicerskim Tak samo należy postąpić z kolejną warstwą, czyli materiałem. Aby posiadać pikowany zagłówek, należy wbić w dowolne miejsce zagłówka zszywkę, a następnie zasłonić ją guzikiem pokrytym tkaniną. Zagłówek należy przymocować do ściany lub unieruchomić między łóżkiem a ścianą. Ciekawym pomysłem może być także wykonanie nietapicerowanego zagłówka z euro-palet lub desek. Należy je dopasować do wymiarów łózka, łącząc ze sobą elementy gwoździami lub klejem do drewna, następnie wyszlifować i pomalować na dowolny kolor. Kolejnym pomysłem na wykonanie niepikowanego zagłówka jest oklejenie wybraną okleiną płyty OSB lub deski w określonym rozmiarze. Ich mocowanie przebiega tak samo jak w przypadku pikowanego zagłówka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZbrojenie fundamentów
Następny artykułAtrakcyjna i pojemna garderoba do sypialni

Uwielbiam różnego rodzaju DIY, czyli projekty typu zrób to sam! Za nieduże pieniążki jesteśmy w stanie wyczarować coś pięknego do naszego domu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ