W jaki sposób zaprojektować zielony dach?

O zaletach zielonych dachów nie trzeba długo przekonywać. Ich walory estetyczne zachwycają chyba każdego, trudno bowiem o bardziej przyjazną alternatywę pokrycia dachowego. Jako element architektoniczny czerpiący swe źródła w naturze, zielony dach to nie tylko gratka dla oka. Jego obecność stanowi cenny składnik dla ekosystemu, poprawiając warunki środowiskowe ludzi żyjących w mieście.

Zielone dachy nie są wcale pomysłem ostatnich lat – opowiada nasz rozmówca z firmy Green Flor. Ideę zazieleniania dachów w przestrzeni miejskiej propagował już w XX wieku słynny architekt Le Corbusier. Natomiast przełomem, jaki przyniosły ostatnie lata wytężonej pracy nad techniką zazieleniania dachów, jest przystosowanie ich do funkcjonowania na nawet najtrudniejszych powierzchniach oraz znaczne ograniczenie konieczności prac pielęgnacyjnych.

Problemy w projektowaniu zielonych dachów

Zasadniczym problemem w zakładaniu i utrzymywaniu tradycyjnych dachów zielonych było pokonanie bariery architektonicznej, jaką niewątpliwie jest spadek. Utrzymanie dachu o intensywnym zazielenieniu, obejmującym krzewy, a nawet drzewa, wymagało olbrzymiego nakładu codziennej pracy, a często i tak okazywało się niemożliwe.

Łatwe w utrzymaniu dachy zielone

Rozwiązanie przyniosły najnowsze propozycje ekstensywnego zazieleniania dachów. W takim systemie zielony dach tworzą rośliny odporne na ekstremalne warunki atmosferyczne, odporne na duże wahania temperatur i wilgotności, które nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny tworzące zazielenienie ekstensywne, podlegają naturalnemu przeobrażaniu w naturalnym rytmie zgodnym z warunkami panującymi w naszej strefie klimatycznej.

Kluczowe parametry dla projektu zielonego dachu

System ekstensywnego zazieleniania umożliwia skuteczne zagospodarowanie nawet bardzo stromych i lekkich dachów. Pokrycie dachu systemem Green Flor to szybki i łatwy sposób trwałego przeobrażenia budynku. Przygotowując projekt zazielenienia tym sposobem, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim 2 podstawowe czynniki, czyli nośność (od 35 do 175kg/m2) i nachylenie dachu (od 0 do 45°).

Struktura zielonego dachu

Piękny, funkcjonalny i bezpieczny dach zielony składa się z 3 warstw, których szczegółowe parametry dobierane są indywidualnie do możliwości konstrukcyjnych budynku. Najbardziej spodni poziom tworzy warstwa drenażowo-filtracyjna, która odpowiada za usuwanie nadmiaru wody, zabezpiecza dach przed nasiąkaniem i zapewnia właściwy dopływ powietrza do korzeni roślin. Bezpośrednio na niej znajduje się warstwa wegetacyjna, będąca podstawą wzrostu i rozwoju roślin. Przez jej strukturę przerastają korzenie i w niej zatrzymywana jest ilość wody niezbędna do ich życia. Powierzchnię dachu zielonego tworzy warstwa roślinna, którą tworzą rozchodniki, zioła, mchy oraz trawy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ