Udana współpraca z architektem

Decydując się na współpracę z architektem, któremu powierzymy zaaranżowanie naszego wymarzonego wnętrza, warto wcześniej dobrze się do tego przygotować.

Odpowiedni plan, dokładne przemyślenie naszych oczekiwań co do efektu końcowego to tylko niektóre punkty na naszej liście “to do”. Sprawdźmy, o czym pamiętać podczas współpracy z architektem, aby uniknąć nieporozumień czy rozczarowań.

W poszukiwaniu idealnego architekta

Poszukiwanie architekta, który spełni nasze oczekiwania, bywają dość czasochłonne. Setki przeglądniętych stron internetowych, poszukiwania “namiarów”, kontaktów do specjalistów wśród znajomych i rodziny i towarzysząca temu frustracja potrafią skutecznie zniechęcić do działania. Pomocnym narzędziem może okazać się Togetee – platforma umożliwiająca dodanie własnego zlecenia dla architektów lub projektantów w dowolnej lokalizacji. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy czas, ale również zwiększamy szanse na otrzymanie ofert, które są zgodne z naszymi potrzebami.

Gdy już wybierzemy odpowiadającą naszym oczekiwaniom, kolejnym krokiem jest spotkanie z wykonawcą i ustalenie wszelkich szczegółów zlecenia.

Grunt to owocne pierwsze spotkanie

Długie rozmowy, pytania, rozważania i szukanie pomysłów to niezwykle ważny etap współpracy z architektem. Przed pierwszym spotkaniem z wykonawcą warto dokładnie zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania, jaki efekt chcielibyśmy osiągnąć. Pomocne mogą okazać się katalogi z pomysłami na aranżacje wnętrz, można również wydrukować przykłady z internetu. Przygotujmy sobie odpowiedzi na podstawowe pytania, jakie podczas pierwszego spotkania może zadać architekt:

  • jaki styl nam najbardziej odpowiada
  • jaką kolorystykę preferujemy
  • co nie podoba nam się w obecnym lokum
  • czego nam dotychczas brakowało

Po pierwszym spotkaniu z nami architekt powinien dysponować już wystarczającą wiedzą, aby móc zaproponować konkretne rozwiązania.

Budżet

To niezwykle istotne, aby już na początku współpracy określić, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na wykonanie wnętrza. Znając konkretną kwotę możliwe będzie wspólne ustalenie priorytetów, a projektant będzie mógł dopasować odpowiednie materiały, które spełnią nasze oczekiwania.

Zakres prac i harmonogram

Istotnym punktem podczas współpracy z projektantem jest ustalenie zakresu prac. Warto bowiem z góry określić poszczególne etapy, a także zdecydować, czy niektóre z nich będziemy się angażować (np. wspólna wizyta w sklepie i wybór materiałów).

Kolejnym krokiem będzie stworzenie harmonogramu prac. Warto w nim zaznaczyć ilość i terminy konsultacji czy spotkań, a także konkretne daty oddania poszczególnych etapów prac.

Zarówno zakres prac, jak i harmonogram, powinny zostać dołączone do umowy.

Komunikacja

Na każdym etapie współpracy z architektem niezwykle ważna jest komunikacja. Celem wykonawcy jest bowiem zaproponowanie rozwiązania, które spełni wszelkie nasze oczekiwania. Warto więc zadawać pytania, dzielić się własnymi odczuciami, wyrażać własną opinię, gdyż dzięki temu architekt będzie mógł stworzyć dla nas wyjątkowe i funkcjonalne wnętrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ