Sterowniki do pieców - rodzaje, specyfika, co należy wiedzieć?

Sterowniki to urządzenia z zakresu automatyki kotłów, których główna funkcja skupia się na zapewnieniu lepszej pracy układu grzewczego. Zastosowanie tego typu regulatorów przekłada się na nasz komfort, bezpieczeństwo oraz pozwala zwiększyć oszczędności w sezonie grzewczym.

Sporo nowych kotłów jest już fabrycznie wyposażone w proste sterowniki – sterowanie ogrzewaniem staje się więc standardem. W instalacjach, które były przerabiane ze starych na nowe istnieje możliwość dokupienia odpowiedniego sterownika i włączenia go w układ grzewczy. Jednak jak wybrać sterownik? Wszystko zależy od pieca jaki posiadamy. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Sterowniki – informacje ogólne

Sterowniki do pieców centralnego ogrzewania pozwalają sterować procesami wytwarzania ciepła oraz rozprowadzania go po całym systemie grzewczym. Jednak głównym celem sterowników do kotłów jest dostosowywanie parametrów tak, aby zapewnić użytkownikom jak najwyższy komfort, przy jednoczesnej dbałości to, aby grzanie było jak najbardziej ekonomiczne. Sterowniki do pieców możemy podzielić na kilka kategorii. Najbardziej podstawowym jest podział ze względu na ilość funkcji jakie sterownik posiada. Najprostsze sterowniki są w stanie zarządzać jedynie pompą oraz wentylatorem, podczas gry sterowniki zaawansowane mają możliwość zarządzania temperaturą w każdym pomieszczeniu, pozwalają również na sterowanie ogrzewaniem za pomocą sieci WI-FI.

Sterowniki do kotła z podajnikiem ślimakowym

Sterownik do pieca z podajnikiem, sprawia, że możemy wygodnie regulować parametry spalania. Efektem jest wysoki komfort grzewczy oraz łatwa i wygodna obsługa paleniska. Jednak jak wybrać odpowiedni sterownik do tego rodzaju pieca? Jakie są urządzenia są popularne oraz oraz ile to kosztuje?
Sterowniki do pieca z podajnikiem ślimakowym różnią się od tych przeznaczonych do kotła zasypowego. W ofertach sklepów możemy znaleźć kilka typów takich urządzeń. Pierwszym z nich jest dwustanowy sterownik do kotła c.o.
Dwustanowy sterownik do kotłów z podajnikiem ślimakowym pracuje w trybie rozpalania oraz podtrzymywania żaru. Urządzenia te są dosyć proste, co przekłada się na ich niską cenę. Najprostszy sterownik może kosztować nawet mniej niż 100 zł, natomiast za nieco bardziej zaawansowane zapłacimy ok. 200 zł.

Sterowniki do pieca zasypowego

Sterowniki podstawowe do pieców zasypowych opalanych ręcznie sterują zarówno pompą C.O. jak i wentylatorem. Wersje, które są bardziej zaawansowane sterują dodatkowo pracą podajnika lub dodatkowymi pompami ( pompa podłogowa, pompa cyrkulacyjna) oraz tak zwanymi zaworami mieszającymi. Niektóre wersje sterowników kotłowych można rozbudować o sterowanie poprzez Internet lub regulator pokojowy. Sterowniki pracy kotła, które są najbardziej zaawansowane, posiadają możliwość podpięcia wielu czujników, które wspomagają proces spalania np. sondy lambda (mierzy ona zawartość tlenu). W droższych sterownikach mamy możliwość mierzenia temperatury zewnętrznej. Zaawansowane modele sterowników posiadają również czujniki temperatury spalin dla algorytmu PID.

Sterowniki do pieca C.O. typu PID

Sterownik do pieca c.o. typu PID posiada wbudowany zapis dotyczący charakterystyki spalania różnego rodzaju paliwa. Dzięki temu wystarczy wybrać w menu odpowiedni opał do kotła z podajnikiem ślimakowym oraz ustawić temperaturę wody użytkowej. Sterownik sam wyreguluje najważniejsze parametry pracy zapewniając przy tym najwyższą skuteczność.

Sterowniki do pieca węglowego z podajnikiem

Głównymi zaletami pieca węglowego z podajnikiem jest przede wszystkim to, że łatwo można utrzymać je w czystości, mają dużą pojemność popielnika oraz zasobnika, dzięki czemu istnieje możliwość załadowania większej ilości paliwa, przez co wizyty w kotłowni są znacznie rzadsze.Ich spalanie jest wysoce ekonomiczne, a ingerencja człowieka ogranicza się jedynie do dosypywania opału oraz usuwania popiołu. Kolejnym atutem jest długi czas pracy bez konieczności obsługi pieca z podajnikiem oraz co dla niektórych bardzo istotne – piece tego typu nie wymagają posiadania wiedzy z zakresu ustawiania odpowiednich parametrów. Warto wiedzieć, że dobrej jakości kocioł z podajnikiem powinien posiadać dodatkowo automatyczny sterownik. Znacznie ułatwia to użytkowanie kotła i doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy nie posiadamy wiedzy na temat technicznych aspektów spalania węgla. Jednak wbudowany sterownik to często za mało warto zainwestować w dodatkowe elementy, aby móc wygodnie sterować ogrzewaniem z pokoju, a nie z kotłowni. Najprostszy i najtańszy wariant dla pieców węglowych to tak zwany miarkownik ciągu. Warto oczywiście zainwestować w elektroniczny miarkownik ciągu, który będzir sterował przepustnicą montowaną zamiast wentylatora, pompą CO oraz pompą CWU.

sterowniki do pieca sterownikitech.pl

[Głosów:4    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ