Oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu - o czym warto pamiętać?

Oświetlanie zarówno okolic naszego domu, jak i samego ogrodu, jest w Polsce rozwiązaniem coraz bardziej popularnym. Trzeba pamiętać, że to nie tylko wspaniały efekt wizualny, ale i praktyczne rozwiązanie. Sprawdzi się idealnie, gdy zapragniemy urządzić przyjęcie w naszym ogrodzie, zapewni również komfort i bezpieczeństwo, gdy zdecydujemy się na podświetlanie podjazdu czy ścieżki koło naszego domu.

Podstawy

Chociaż wydaje nam się, że montaż oświetlenia koło domu lub w ogrodzie (oraz jego zaplanowanie) jest rzeczą prostą – niestety, nie jest to rzecz tak oczywista. Czeka na nas wiele pułapek i problemów, z którymi musimy się zmierzyć. Mamy jednak nadzieję, że z naszą pomocą będziecie mogli samodzielnie zaprojektować oświetlenie i będzie ono estetyczne, praktyczne oraz bezpieczne.

Gdzie montować oświetlenie

Przede wszystkim warto zdecydować się na oświetlenie podjazdu do naszego domu oraz okolic bramy wjazdowej. Ta część oświetlenia nie tylko pomoże nam bezpiecznie dojechać do naszego garażu, ale również będzie się po prostu znakomicie prezentować. W takim przypadku warto postawić na oświetlenie najazdowe. Jest ono odporne na wodę oraz niezwykle trwałe, dlatego, nawet jeżeli najedziemy na nie np. kołem samochodu, nic mu się nie stanie.

Warto również zdecydować się na podświetlenie wszelakich nierówności terenu. W części przypadków może dać nam to naprawdę efektowne rezultaty, ważniejsze jest jednak to, że niezależnie od tego, czy np. nasi goście znają okolicę naszego domu, takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo każdego, kto będzie się poruszał po danym terenie.

Przed zdecydowaniem się na montaż oświetlenia zewnętrznego, warto zrobić przegląd roślin, które mamy w okolicy naszego domu. Część na pewno będzie potrzebować od nas dodatkowej troski, by prezentować się jeszcze lepiej, innej części z nich może warto się pozbyć? Dodatkowo, podświetlenie niektórych roślin w ogrodzie lub w okolicach domu na pewno będzie prezentować się rewelacyjnie.

Ostatnim terenem, gdzie warto zainwestować w oświetlenie, jest miejsce spotkań w ogrodzie, może to być np. altana czy inne miejsce, gdzie organizuje się spotkania ze znajomymi. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że przestrzeń będzie nie tylko emanować niesamowitym, magicznym klimatem, ale również będzie dla każdego bezpieczna. Co również ważne, przebywanie tam będzie komfortowe dla każdego – w końcu nikt nie lubi bawić się w ogrodzie w zupełnej ciemności?

Oświetlanie bez kosztów – czy zawsze mamy taką opcję?

Wiele osób, które chcą zdecydować się na oświetlanie zewnętrzne, chce w pierwszej kolejności postawić na oświetlenie solarne. Nie ma w tym nic dziwnego, ma ono bowiem ogrom plusów. Pierwszym z nich oczywiści jest to, że nie wpłynie ono na nasze rachunki za energię elektryczną. Lampy solarne będą ładować się w trakcie dnia, czerpiąc energię z promieni słonecznych, a jeżeli postawimy na lampy wysokiej jakości, nie będzie problemów z tym, aby nawet w przypadku średniej pogody, potrafiły po niej świecić całą noc.

Kolejnym olbrzymim plusem jest to, że nie musimy doprowadzać do nich instalacji elektrycznej – w końcu nie musimy ich nigdzie podpinać. Oszczędzi nam to dużo pracy, do tego lampy tego typu możemy zamontować w dowolnym miejscu, nawet takim, do którego pomimo szczerych chęci nie bylibyśmy w stanie doprowadzić wspomnianej elektrycznej instalacji.

Kolejnymi plusami jest to, że oświetlenie tego typu jest relatywnie tanie, zwłaszcza w porównaniu do innego rodzaju oświetlenia zewnętrznego. Możemy obecnie zdecydować się również na znacznie więcej kształtów i kolorów lamp solarnych, niż jeszcze kilka lat temu. To pomoże nam zaplanować i zrealizować naprawdę efektowne oświetlanie.

Rozwiązania inne, niż solarne

Niestety, lampy solarne mają swoje minusy. Ich moc często nie jest zbyt duża, co może sprawiać, że nie dostarczą nam tyle światła, ile chcielibyśmy. Dodatkowo, nie sprawdzą się w miejscach, gdzie mogą zostać w łatwy sposób uszkodzone.

Warto więc zdecydować się na to, aby część zewnętrznego oświetlenia była zasilana w sposób tradycyjny, dzięki czemu mamy znacznie wiesze możliwości przy projektowaniu całego planu oświetlenia.

Jak już wspominaliśmy, zawsze warto brać pod uwagę oświetlenie najazdowe, sprawdzi się ono również idealnie, jeżeli mamy do oświetlenia np. oczka wodne w naszym ogrodzie. Lampy słupkowe idealnie sprawdzą się do oświetlenia ścieżek, a jeżeli chcemy, aby oświetlały dużą przestrzeń, możemy zdecydować się nawet na te o rozmiarze kilku metrów!

W przypadku oświetlenia okolicy domu – przy jego ścianach, nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak kinkiety. Są estetyczne i wytrzymałe, sprawdza się również przy oświetlaniu wspomnianej wcześniej altany.

Jeżeli poszukujecie oświetlania zewnętrznego, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Lampy-Ogrodowe.pl. Mają oni w swojej ofercie ogrom lamp, które na pewno idealnie sprawdzą się w Waszym ogrodzie lub okolicy domu. Niskie ceny, fachowo pomoc – to kolejne argumenty, które za nimi przemawiają. Producent lamp zewnętrznych SU-MA, którego produkty oferuje sklep, zapewnia oświetlenie, z którego będą zadowoleni nawet najbardziej wymagający klienci. 

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ