Oaza spokoju, czyli jak zyskać trochę ciszy w bloku

Wybór mieszkania w bloku to gra w ruletkę. Chodzi oczywiście o sąsiadów. Mogą trafić się mili, przyjacielsko usposobieni ludzie, ale nikt nie powiedział też, że za ścianą nie zamieszka wielbiciel głośnej muzyki, gry na perkusji lub kłócąca się stale rodzina. Płacz dziecka, krzyki, zbyt głośny telewizor u niedosłyszącego sąsiada, to wszystko może łatwo wyprowadzić z równowagi i odebrać możliwość wypoczynku, a nawet zdrowy sen. Toczenie batalii z sąsiadami także nie oszczędza stresu, w dodatku często bywa zwyczajnie nieskuteczne. Warto wiedzieć, jak zaradzić temu na przyszłość.

Istnieją odpowiednie artykuły, które pozwalają skutecznie wyciszyć lub wygłuszyć mieszkanie. Pierwsza możliwość oznacza całkowite odcięcie się od dźwięków z zewnątrz. Druga gwarantuje znaczne zmniejszenie ich natężenia przez spowodowanie, że dźwięk będzie się rozchodził po pomieszczeniu.

Wśród profesjonalnych artykułów używanych do tego celu należy wyróżnić maty akustyczne oraz ekrany akustyczne. Te pierwsze są proste w montażu – należy kupić maty odpowiedniej wielkości i wyłożyć nimi ściany lub podłogę. Niestety, ich cena jest wysoka. Z kolei ekrany są nieco trudniejsze w montażu, ale za to tańsze. Należy zamontować je w ścianie, więc remont z pewnością będzie bardziej uciążliwy. Są wykonane na przykład z wełny mineralnej. Skuteczność obu tych rozwiązań jest porównywalna, jeśli umiejętnie się ich użyje.

Wbrew pozorom, wiele mogą zdziałać także miękkie przedmioty umieszczone w pokoju – odpowiednio gruba tapeta, dużo ozdobnych poduszek lub zasłony. Takie artykuły pozwolą na zablokowanie do pewnego stopnia niepożądanych dźwięków z zewnątrz, ponieważ będą je zwyczajnie pochłaniały.

Cisza w mieszkaniu to bezcenny towar, dlatego warto zadbać, żeby niepożądane dźwięki nie zakłócały domownikom efektywnego wypoczynku, nauki lub pracy. Mieszkanie stanowi azyl, do którego wraca się po całym dniu pracy. Wybranie odpowiednich form wyciszenia pozwoli poczuć się lepiej i bezpieczniej we własnych czterech ścianach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ