Kawalerka - jak odzyskać przestrzeń na sypialnię?

Kawalerka to mieszkanie o bardzo niewielkim metrażu, które najczęściej nie pozwala na podzielenie przestrzeni w tradycyjny sposób – na sypialnię, salon i kuchnię. Zwykle całą przestrzeń stanowi jedno, duże pomieszczenie i osobna łazienka. Łatwo w takim przypadku o problem z urządzeniem intymnego, zakrytego na przykład przed wzrokiem gości miejsca do spania. Jednak przy odrobinie wysiłku i pomysłowości można wydzielić sypialnię w kawalerce.

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem są ścianki działowe. Takie artykuły budowlane można kupić w marketach na odpowiednim dziale, a następnie użyć ich do oddzielenia kawałka przestrzeni. Stwarza to jednak problem dotyczący oświetlenia. „Zaanektowanie” okna do kąta sypialnianego może znacznie przyciemnić resztę mieszkania, ponieważ w przeciętnej kawalerce ze względu na mały metraż nie ma wielu okien. Z kolei brak okna oznacza konieczność doświetlenia „sypialni” sztucznie. W ciągu dnia może to generować dodatkowe koszty i opłaty za prąd. Można rozwiązać ten problem montując szerokie, przezroczyste, przesuwane drzwi. Druga przeszkoda powstaje, gdy mieszkanie nie jest naszą własnością, a właściciel nie zgadza się na ingerencję w jego układ. Odpada wtedy także antresola, która miałaby rację bytu w nieco wyższym mieszkaniu. Jak rozwiązać ten problem?

Można zamontować na suficie drążek, na którym zawiśnie kolorowa zasłona, oddzielająca łóżko od reszty pokoju. Ciekawym, nietuzinkowym rozwiązaniem może być też baldachim z opadającymi zasłonami. Takie artykuły są nie tylko praktyczne, ale także wyjątkowo dekoracyjne.

Wreszcie istnieje jeszcze jeden, kompromisowy sposób. Jest nim symboliczne podzielenie przestrzeni, na przykład poprzez ustawienie doniczek z roślinami lub dużego mebla w sposób, który zaznaczałbym granice kąta przeznaczonego na sypialnię. Łóżko powinno także stać jak najdalej od drzwi, żeby tworzyć wrażenie, że nie zostało przeznaczone dla oczu każdego, kto wejdzie do środka.

Wydzielenie sypialni w kawalerce nie jest łatwym zadaniem, jednak przy odrobinie pomysłowości jest całkowicie wykonalne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ