Coraz częściej planując wystrój i umeblowanie sypialni decydujemy się na łóżko z materacem. To bardzo wygodne rozwiązanie – na pewno lepiej służy zdrowemu spaniu niż składane kanapy. Wprawdzie łóżko zajmuje więcej miejsca, jednak jeśli metraż pozwala na wstawienie go do sypialni, będzie to bardzo dobry wybór.
Oprócz wyboru odpowiedniego materaca oraz stelażu, kupno łóżka będzie wymagało także zaopatrzenia się w narzutę. Służy ona do przykrycia pościeli za dnia, gdy nie jest ona używana. Dzięki temu nie trzeba jej chować. Ale narzuta spełnia też funkcje dekoracyjne. Odpowiednio wybrany wzór, kolor, materiał i deseń może całkowicie odmienić charakter sypialni, zwłaszcza gdy to pomieszczenie nie jest zbyt wielkie. Wybór narzuty rozpoczyna się zmierzeniem łóżka, by upewnić się, że wybieramy właściwy rozmiar – artykuły tekstylne występują w różnych wymiarach. Kiedy już uda się ustalić rozmiar narzuty przychodzi czas na wybranie materiału.
Materiał, z jakiego jest wykonana narzuta na łóżko wcale nie jest kwestią drugiego rzędu. Powinien dobrze się prezentować, ale warto też wziąć pod uwagę fakt, że czasami będzie wymagał prania. Jeśli w domu są zwierzęta, nie powinien zbyt łatwo zbierać sierści i kurzu. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni stale ściągać narzutę i czyścić ją. Istnieją dwa warianty grubości. Cieńsze to pledy, natomiast narzuty pikowane są dwuwarstwowe, z włókniną pośrodku. Plusz może zbyt łatwo zbierać zabrudzenia, z kolei satyna jest śliska i niezbyt komfortowa w kontakcie ze skórą. Najbardziej popularnym i uniwersalnym materiałem jest oczywiście bawełna. Dostępna w przeróżnych wzorach i kolorach, pozwala tworzyć bardzo szeroką gamę kolorów i wzorów, które można następnie wybrać w sklepie oferującym podobne artykuły.
Narzuta na łóżko może być jedynie tłem i mało znaczącym szczegółem w sypialni. Jednak jeśli pomieszczenie jest stonowane i dosyć monotonne, warto uczynić ją centralnym elementem wystroju, a następnie dobrać do niej niewielkie akcenty ozdobne w postaci poduszek czy też obrazków na ścianach.