Jaka pościel będzie najlepsza?

Wybór pościeli wydaje się kwestią czysto dekoracyjną. Najczęściej wybierając się do sklepu oferującego artykuły tekstylne zwraca się uwagę na takie aspekty, jak kolor, deseń albo wzór na pościeli, ilość poszewek czy sposób ich zapinania. Jednak pościel może mieć także walory użytkowe. Wszystko zależy od całkiem innej jej cechy – od materiału, z którego została wykonana. Najpopularniejsze to jedwab, który kojarzy się z luksusem i stylowymi sypialniami oraz codzienna, pragmatyczna bawełna. Czy jednak przewaga jedwabnej pościeli nad bawełnianą jest oczywistością? Oto wady i zalety każdej z nich.

Bawełna to bardzo szeroko stosowana tkanina. Jest wytrzymała i wyjątkowo łatwo się ją czyści, może mieć przeróżne warianty wzorów i kolorów, przepuszcza powietrze i pozwala skórze oddychać. Przy tym bardzo dobrze utrzymuje ciepło w zimniejsze noce, nie pozwalając zmarznąć nawet gdy temperatura w pokoju nie jest zbyt wysoka. Artykuły bawełniane to nie tylko pościel – wykonuje się z niej ubrania, ręczniki i mnóstwo innych codziennie używanych przedmiotów. Jest to także najczęściej spotykany materiał. Występuje w różnych wariantach. Gładka, chłodna bawełna satynowa sprawdzi się latem i wiosną. bawełna egipska jest za to gruba i ciepła, idealna na zimę. Kora nie gniecie się, a flanela bawełniana jest bardzo miła w dotyku. Plusem jest także jej cena. Głównym minusem bawełny (poza korą) jest bardzo szybkie gniecenie się.

Z kolei artykuły wykonane z jedwabiu uchodzą za bardzo luksusowe. Jest to materiał trwały i całkowicie naturalny, świetnie reguluje też ciepło. O wiele lepiej niż bawełna nadaje się dla osób z uczuleniami, ponieważ jest antyalergiczny. Pościel wykonana z jedwabiu nadaje sypialnie wyjątkowego wyglądu. Jest za to bardzo kosztowna, co stanowi jej główną wadę. Niestety, trzeba też dbać o nią w specjalny sposób, o wiele bardziej pracochłonny niż w przypadku pościeli wykonanej z jedwabiu. Wymaga specjalnego programu w pralce, płynu do prania oraz woreczków ochronnych zapobiegających uszkodzeniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ