W łazienkach każdego dnia spędzamy naprawdę sporo czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności. Stąd też trzeba koniecznie zadbać o to, żeby cała przestrzeń spełniała wszystkie oczekiwania użytkowników oraz dawała szansę na wypoczynek.
Budowanie przyjemnego nastroju i przytulności łazienki ma olbrzymie znaczenie i wymaga prawidłowego zaplanowania tej części domu. Co warto wykorzystać? O tym napiszemy poniżej.
Przytulna łazienka – dlaczego to tak ważne?
W łazienkach nie tylko dokonujemy niezbędnych czynności pielęgnacyjno-higienicznych. Stanowi ona również przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Sprzyja wyciszeniu przed snem lub służy do pobudzenia organizmu do wytężonego działania o poranku.
Aby optymalnie spełniała swoją funkcję, zapewniała miejsce do wypoczynku oraz poprawiała samopoczucie, należy zadbać o wprowadzenie do łazienki odpowiednich rodzajów wyposażenia.
Jaki rodzaj aranżacji sprawdza się zatem najlepiej?
Co wpływa na samopoczucie w łazience? Podstawowe cechy wyposażenia
Budowanie aranżacji łazienkowych wymaga wzięcia pod uwagę wielu, istotnych czynników. W jaki sposób tworzy się przytulną atmosferę w tej części domu?
Podstawą jest oczywiście zadbanie o optymalizację całej, dostępnej przestrzeni. Ergonomia to bowiem podstawa. Wszystkie przedmioty powinny mieć swoje miejsce i gwarantować pełen komfort korzystania z łazienki.
Wyposażenie nie może być jednak wyłącznie funkcjonalne. Równie ważny jest aspekt estetyczny. Wszystkie meble muszą przynależeć do tej samej tendencji stylistycznej i wzajemnie się uzupełniać, tworząc spójną wizualnie całość – praktyczną i dekoracyjną. W tak harmonicznych wnętrzach czujemy się po prostu dobrze i z chęcią w nich przebywamy nawet przez dłuższy czas.
Kolorystyka – jak budować przytulne wnętrze przy pomocy barw?
Co ma jeszcze znaczenie dla tworzenia nastroju? Liczą się oczywiście kolory. One wpływają na odbiór przestrzeni oraz na nasze samopoczucie.
Barwy same w sobie mają olbrzymią siłę i wartość. Jeśli chcemy, aby łazienka była przytulna, warto postawić na jasne, ciepłe odcienie, uzupełnione ewentualnie jednym, mocnym akcentem. Ciekawym rozwiązaniem jest ostatnimi czasy wprowadzanie butelkowej zieleni, łączonej z naturalnym drewnem i ciepłymi odcieniami metali kolorowych.
Ciepłe wnętrze – metaforycznie i nie tylko
Równie ważne jest zapewnienie ciepła w łazience. Tutaj należy zapewnić temperaturę o 2-3 stopnie Celsjusza wyższą, niż w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki temu wychodzenie z wanny bądź spod prysznica nie wiąże się z marznięciem i ryzykiem zaziębienia. W szczególności muszą o to zadbać rodzice najmłodszych członków rodziny.
Jak zapewnić ciepło na właściwym poziomie? Instalując odpowiednie ogrzewanie. Coraz popularniejsze stają się promienniki podczerwieni lub hybrydowe grzejniki łączące zalety promienników i ogrzewania konwekcyjnego. Obydwie propozycje można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/.
Są one w stanie zagwarantować ciekawą estetykę, stając się nawet ozdobą łazienek, dzięki czemu uzyskuje się tytułową ciepłą atmosferę. Poza tym to nowoczesne urządzenia gwarantujące oszczędności, dużo funkcjonalności, w tym np. możliwość zaprogramowania temperatury na cały tydzień z góry, a ponadto bezproblemowy montaż nawet w niewielkich łazienkach.
Oświetlenie – idealne światło dla pielęgnacji i relaksu
Równie ważne są oczywiście odpowiednie oprawy oświetleniowe. Bez światła nie da się bowiem zbudować przytulnej przestrzeni. Niezbędne są oczywiście oprawy sufitowe, pełniące rolę lamp głównych. Oprócz nich stosuje się lampy zadaniowe, zwłaszcza w strefie przy lustrze.
Za nastrój odpowiadają jednak przede wszystkim mniej funkcjonalne, a bardziej ozdobne lampy dekoracyjne. Jakie produkty mogą pełnić taką rolę? Najczęściej są to ozdobne kinkiety. W niewielkich łazienkach chętnie wykorzystuje się także taśmy LED, które występują niemal w dowolnych kolorach i pozwalają na łatwe przytwierdzenie ich do powierzchni ścian, krawędzi sufitów podwieszanych lub do mebli.
Na przytulność wpływa także użycie lamp z niezmiernie ozdobnymi oprawami. Ich forma bywa mocno zróżnicowana. W przestronnych pomieszczeniach można wykorzystać najmodniejsze w tym sezonie żyrandole i okazałe lampy wiszące, oczywiście przystosowane do pracy w środowisku o wysokiej wilgotności.
Na drugim biegunie są lampy, które łatwo wprowadzić nawet do niewielkich łazienek, gdyż są naprawdę niewielkie i dyskretne. Mowa oczywiście o oczkach wpustowych, przyjmujących obecnie coraz bardziej ozdobne formy.
Roślinność i natura w łazienkach
Skoro pragniemy się relaksować w łazience, warto wykorzystać również inny, niezmiernie ciekawy trend. Wielką popularnością cieszy się bowiem wprowadzanie do tej części domu elementów tak zwanej ekoarchitektury.
Co to takiego? Jest to tendencja, w której w domowych pomieszczeniach pojawiają się naturalne materiały, jak na przykład drewno. W łazienkach warto stawiać choćby na piękne i ozdobne gatunki egzotyczne, zabezpieczone specjalnymi substancjami. Chronią je przed szkodliwym działaniem wilgoci i zalaniem wodą.
Nie zapominajmy też o wprowadzeniu do łazienek roślin. Nadają ostateczny charakter i sprawiają, że łazienka staje się naprawdę przyjazna użytkownikom i po prostu przytulna.
Kolejnym zmysłem, odpowiedzialnym za nasz relaks jest węch. W celu poprawienia walorów zapachowych w naszej łazience możemy wykorzystać olejki eteryczne, charakteryzujące się naturalnym składem i pięknym aromatem.
Łazienka idealna – budowanie nastroju dla każdej przestrzeni
Zarówno duża, jak i mała łazienka potrafi być niezmiernie piękne i klimatyczne. Trzeba tylko zadbać o odpowiednie wyposażenie, oświetlenie i wprowadzić do niej właściwe kolory. Taka dbałość o szczegóły pozwoli poczuć się w łazience naprawdę dobrze i skutecznie się odprężyć.