Szafki cargo

Kuchnia to pomieszczenie, w którym przechowujemy dużą liczbę przedmiotów i różnego typu przyrządów – sztućców, talerzy, garnków oraz licznych innych. By ich rozmieszczenie było optymalnie wygodne i funkcjonalne, warto stosować specjalny system przechowywania. Do takich należą meble i kosze cargo, które w ciągu ostatnich lat zrewolucjonizowały podejście do umeblowania kuchennego. Poniżej podpowiemy – kiedy i dlaczego warto stosować meble cargo, po jakie rozwiązania warto sięgać oraz w czym tkwi ich wyjątkowość.

Szafki cargo – krótkie wprowadzenie w temat

Umeblowanie i wyposażenie kuchni jest niezwykle skomplikowane. Zwłaszcza, jeśli porównamy ją do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Musimy uwzględnić rozlokowanie nie tylko mebli, ale również sprzętów AGD, blatów do przygotowywania posiłków, zlewozmywaka oraz licznych innych. Problematyczne bywa zarówno urządzanie kuchni o małej powierzchni, jak i tych przestronnych.

W obu przypadkach, często wybieranym rozwiązaniem są szafki i kosze cargo. W dużym skrócie, są to meble, w których wykorzystano specjalny rodzaj stelaża. Umieszczone na nim kosze i półki można wysuwać na zewnątrz szafki, a następnie wsuwać z powrotem. Dzięki temu, możemy swobodnie korzystać ze wszystkich przedmiotów znajdujących się wewnątrz szafki, bez żadnych problemów z ich dosięgnięciem.  

Rodzaje szafek cargo – które wybrać, z których zrezygnować?

Szafki cargo występują w różnych wersjach, które różnią się przede wszystkim kształtem, rozmiarem i konstrukcją. Pod tymi względami wyróżniamy trzy typy szafek: niskie, wysokie oraz narożne.

Niskie szafki cargo są idealnymi meblami podblatowymi. Umieszczone poniżej poziomu blatu są łatwe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Po uchyleniu drzwiczek, mamy możliwość wysunięcia stelaża z półkami lub szufladami i sięgnięcia po interesujące nas przedmioty. Najczęściej wykorzystywane są do przechowywania obiektów trwałych – naczyń, patelni, garnków i innych przyrządów kuchennych.

Szafki wysokie mają nieco odmienne przeznaczenie. Są idealnymi organizerami do przechowywania żywności wymagającej zapewnienia środowiska suchego oraz pozbawionego światła. W wysokich szafkach cargo możemy trzymać wodę w butelkach, soki, żywność pakowaną, przetworzoną, a także butelki z detergentami.

Szafki narożne mają najczęściej formę szafek podblatowych. Nadają się do przechowywania różnego typu przedmiotów – zarówno produktów żywnościowych, jak i wyposażenia kuchennego. Ich zaletą jest możliwość wciśnięcia w kant lub wnękę kuchenną – czyli w miejsca, które trudno byłoby w inny sposób zagospodarować.

Najważniejsze sprawy w czasie zakupu szafek cargo

Kluczowym elementem konstrukcyjnym w każdej szafce cargo jest mechanizm prowadnic oraz stelaż. Powinny być wykonane z materiałów wytrzymałych oraz odpornych na działanie wilgoci. Jest to o tyle ważne, że w kuchni często panuje podwyższony poziom wilgoci – co sprzyja powstawaniu korozji na elementach metalowych. Wybór szafek z elementami metalowymi pokrytymi warstwami ochronnymi pozwoli uniknąć potencjalnego ich odkształcenia i innych awarii.

Warto także zwrócić uwagę, czy w budowie szafki zastosowano specjalne mechanizmy poprawiające jej funkcjonalność. Mowa przede wszystkim o mechanizmie cichego domykania oraz wyhamowywania drzwiczek w przypadku trzaśnięcia nimi. Dzięki ich obecności, szafka cargo nie hałasuje, a wszystkie wstrząsy powstające w czasie jej używania zostają wytłumione.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ