Rustykalny klimat budzi sentymentalne skojarzenia w każdym, kto jako dziecko spędzał wakacje na wsi. Jednak nawet bez takich wspomnień łatwo zakochać się w specyficznym klimacie wiejskiego domku. Kojarzy się on szczególnie z kuchnią, która jest sercem każdego domu. To tutaj toczy się życie – omawiane są bieżące sprawy, dzieci podkradają babci upieczone ciasteczka a goście zaglądają zwabieni zapachami. Jak odtworzyć we własnym domu tę unikalną atmosferę? Odpowiedzią są dodatki, meble, akcesoria i artykuły kuchenne w rustykalnym stylu.
Styl rustykalny opiera się na prostocie i widocznym, ludowym klimacie. Niezbędne będą materiały takie jak len, ceramika, drewno i wiklina. Sercem rustykalnej kuchni może być klasyczny kredens. Wymarzoną sytuacją byłoby kupienie go na targu staroci lub w sklepie z antycznymi meblami. Jego estetyka byłaby wtedy unikalna i niesamowicie autentyczna. Jednak także nowe meble mogą dobrze się sprawdzić. Ważne, by były wykonane z drewna, które może być lekko postarzane.
Kolorystyka powinna być naturalna. W dawnych kuchniach w użyciu były przede wszystkim artykuły wykonane z naturalnych materiałów. Do takiego pomieszczenia nie pasje plastik lub metal, lepiej postawić na glinę, szkło. Lekko wyszczerbione, gliniane naczynia nadadzą niepowtarzalnego charakteru. Mogą być naprawdę bardzo stare – na pchlich targach można bez problemu za niewielkie sumy kupić talerze, dzbanki czy kubki, które idealnie wpiszą się w tę konwencję. Świetnie sprawdzą się tutaj plecione podkładki, kolorowe zasłony lub materiały w ludowe wzory. Prawdziwym skarbem może okazać się stary obrus babci albo nadtłuczony dzbanek. Nie chodzi tu o perfekcję – klimat powinien być swojski i budzić skojarzenia z ciepłym domem i zapachem pieczonego ciasta. Do naturalnych kolorów ziemi można dodać także lekkie, delikatne pastele.
Rustykalny wystrój kuchni z pewnością obudzi dziecinne wspomnienia i pozwoli sprawić, że to pomieszczenie stanie się czymś więcej niż miejscem przyrządzania codziennych posiłków.