doniczki na storczyki

Storczyki to jedne z najbardziej lubianych roślin, które hodujemy w domach. Smukły kształt łodygi zakończony rozłożystym kwiatem to zdecydowanie ten rodzaj, który najbardziej lubimy podziwiać w naszych domowych doniczkach. Warto dlatego odpowiednio zadbać nie tylko o pielęgnację tych kwiatów, związaną z codziennym podlewaniem, pryskaniem, myciem czy rozmawianiem z nimi, ale także poprzez organizację odpowiedniego podłoża do wzrastania, co łączy się z doborem odpowiedniej donicy, najlepiej właśnie tej odpowiednio przeznaczonej dla storczyków.

A kim lub czym jest storczyk?

Rośliny storczykowate to rodzina roślin z gatunku okrytozalążkowych, obejmująca ponad dwadzieścia sześć tysięcy przyjętych gatunków. Jest jedną z najbardziej licznych rodzin gatunków roślin wyższych. Storczyk zaś to rodzaj bylin należących do właśnie tej rodziny, rodziny roślin storczykowatych. W zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowanych zostało do tego typu od siedemnastu do trzydziestu trzech gatunków. Ta większa liczba zaś podawana jest w starszych klasyfikacjach. Storczyki charakteryzują się głównie długą, cienką i smukłą łodygą, na której końcu znajduje się rozłożysty kwiat, zazwyczaj o barwie cieniowanej – w środku jaśniejszy, najczęściej biały, a ciemniejszy ku zewnętrznym krańcom płatków.

Odpowiednia doniczka dla storczyków​

Idealna doniczka dla storczyków ​  to właśnie taka, która bezpośrednio przystosowana jest do​ hodowli tego kwiatu. Wielu szczęśliwych posiadaczy storczyków uważa, że najbardziej odpowiednia doniczka dla storczyków ​  to przezroczysta donica, dzięki której korzenie​    rośliny zaopatrzane są w światło. Istnieje bowiem przekonanie, że korzenie storczyków potrzebują jak najwięcej światła. Owe wierzenia można zatem pozostawić w kategoriach myślenia magicznego, ponieważ współcześnie nie dowodzi się, aby obecność więcej ilości światła miała bezpośredni wpływ na lepszy rozwój korzeni storczyków. Dlatego też idealna doniczka dla storczyków nie musi wcale być przezroczysta, jeśli taka nam się po prostu nie​   podoba i nie odpowiada ona naszym oczekiwaniom czy estetyce wnętrza.

doniczki dla storczyków dodatkową ozdobą

Storczyki zatem będą równie dobrze rosły nie tylko w kolorowych, ale także i nieprzezroczystych doniczkach. Możliwe, że możliwość obserwacji wzrostu korzeni, którą daje przezroczysta doniczka, konotuje mylne wrażenie wpływu na rozwój korzeni, a przy tym bardziej efektywnego wzrostu rośliny. Mając pod obserwacją korzenie kwiatu mamy sposobność zareagowania w każdej chwili, w której uważamy za stosowne natychmiastową reanimację i poprawę naszego kwiatu. Obecnie zatem, pomocą w walce z zagniwaniem korzeni roślin czy szkodnikami odglebowymi pomagają osłonki na doniczki. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Służą one do zasłonięcia przezroczystej doniczki, jeżeli estetyka jego „glebowego” wnętrza nam nie odpowiada. Będziemy mieli wtedy stałą kontrolę nad procesami jakie zachodzą przy korzeniach, a tym samym estetyczny wygląd naszej odpowiedniej donicy na storczyki.

Podsumowując więc, najlepszym rozwiązaniem dla hodowli pięknych kwiatów, jakimi są storczyki będą odpowiednie doniczki dla storczyków, ​   czyli doniczki przeźroczyste. Dają one komfort, dzięki któremu możemy obserwować stan korzeni kwiatu. Jednak przeświadczenie o większej ilości obecnego światła docierającego do korzeni rośliny staje się mylne w kontekście użytkowania osłonek na doniczki, poprawiających wygląd estetyczny wybranej przez nasz donicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ