Czy zdecydować się na podwieszany sufit?

Podwieszany sufit to konstrukcja z płyty kartonowo-gipsowej, która zmienia kształt pomieszczenia. Bywa stosowana w pokojach zbyt wąskich lub wysokich, żeby optycznie poprawić proporcje.

Taki sufit może pełnić funkcję tworzenia podziału w dużym pomieszczeniu. Można za jego pomocą na przykład wyodrębnić aneks kuchenny i oddzielić go wizualnie od salonu albo jadalni. To rozwiązanie ma również sens, gdy nad mieszkaniem znajduje się nieocieplony strych. Podwieszany sufit tworzy dodatkową warstwę izolującą, przez co dogrzanie mieszkania w odpowiednim stopniu staje się o wiele łatwiejsze oraz mniej energochłonne. Można również za jego pomocą stworzyć niecodzienne kształty na stropie, a także zainstalować nietypowe artykuły oświetleniowe, takie jak ledowe lampy i oczka. Obniżenie stropu spowoduje też wytłumienie pomieszczenia i zabezpieczenie go przed niepożądanymi odgłosami. Wreszcie warto też rozważyć takie rozwiązanie po to, by ukryć nieestetyczny sufit. Zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty ściany bardzo rzadko bywają proste. Doprowadzenie ich do takiego stanu jest frustrujące i najczęściej wymaga położenia grubej warstwy tynków. Czasem mogą okazać się niezbędne także inne artykuły budowlane, takie jak na przykład płyty gipsowe. Taka konstrukcja pozwoli zamaskować wady.

Jednak istnieją też pewne istotne wady podwieszanego sufitu. W niektórych przypadkach, na przykład w pomieszczeniu gdzie panuje wilgoć, zamontowanie takiego sufitu będzie wymagało użycia specjalnych, drogich i trudniej dostępnych materiałów. Może to przeszkodzić także w zamontowaniu oświetlenia. Z kolei ukrycie przewodów gazowych pod podwieszanym sufitem wymaga pozwoleń, ponieważ może to stworzyć sytuację zagrożenia – dodatkowa warstwa materiału często nie pozwala wyczuć ulatniającego się gazu, czego konsekwencje mogą być tragiczne.

Warto dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Podwieszane sufity są stosowane głównie w celu stworzenia w pomieszczeniu nietypowych, ciekawych aranżacji świetlnych, co faktycznie daje bardzo dobre, wizualne rezultaty.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGirlandy – ciekawe dekoracje
Następny artykułJaka pościel będzie najlepsza?

Uwielbiam różnego rodzaju DIY, czyli projekty typu zrób to sam! Za nieduże pieniążki jesteśmy w stanie wyczarować coś pięknego do naszego domu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ