Prowansalski, toskański, cottage - w jakim stylu urządzić mieszkanie?

Urządzając mieszkanie nie musimy wcale kierować się trendami i podążać za wszechobecnym parciem na minimalizm. Wiele osób nie czuje się dobrze w surowych wnętrzach, kojarząc ich ascetyczny wystrój raczej z biurem niż przytulnym domem. A przecież najważniejsze jest, by we własnym domu czuć się dobrze i swobodnie. 

Styl z prowincji – czyli jaki?

Jeśli pragniemy uciec od minimalizmu, możemy sięgnąć do klasyki – nawiązując do trendów obowiązujących w wystroju wnętrz “domków na prowincji” od setek lat mamy szansę stworzyć w mieście namiastkę sielskiej wsi. To ważne, by mieszkanie było dla nas ostoją wśród zgiełku i chaosu miasta. Jeśli sam wystrój wnętrza może sprawić, że wyruszymy w podróż w wyobraźni do śródziemnomorskich krain czy na szkocką wieś, to dlaczego by nie spróbować sprowadzić do Polski odrobiny europejskiej egzotyki? 

Prowansja, Toskania i Wyspy Brytyjskie – każde z tych miejsc znane jest z unikatowej stylistyki i sposobu budowania domków na prowincji. Praktykowane od setek lat metody i wzorce stawiania tego typu budowli weszła na stałe do kanonu stylistyki wnętrzarskiej awansując do miana osobnych stylów: prowansalskiego, toskańskiego i cottage. Każdy z nich ma swoje elementy charakterystyczne, jednak podstawowe zasady czy motywy są wspólne dla wszystkich trzech. 

Podstawowa charakterystyka

Najważniejsza jest naturalność: wszystko powinny być proste, z naturalnych materiałów i nienachalne. Odrobina szkła nie zaszkodzi, jednak nie powinno go być zbyt dużo. W mieszkaniach można położyć parkiet stylizowany na stary; w domkach na południu europy stosuje się również naturalny kamień, jednak jest on dużo droższy, a i nie w każdym mieszkaniu można go położyć. Jednak parkiet, zwłaszcza skonstruowany z dużych, szerokich desek, sprawdzi się równie dobrze. 

Charakterystyczne dla stylu cottage meble z pobielanego drewna wcale nie są trudne do zdobycia. Trudniej może nam być z takimi do wnętrza w stylu prowansalskim – powinny być duże i masywne, co może stanowić problem w mieszkaniach o mniejszym metrażu. Współczesne meble drewniane mogą z powodzeniem imitować popularne w Prowansji surowe drewno – w ten sposób skompletujemy wyposażenie do mieszkania. 

Dodatki i akcesoria 

Bardzo ważne we wnętrzu są dodatki. To one w znacznej mierze decydują o jego charakterze. Urządzając wnętrza w stylach cottage, toskańskim czy prowansalskim powinniśmy pamiętać o zasadzie doboru naturalnych materiałów i stonowanych kolorów. Jako dodatki sprawdzić się mogą rośliny w ceramicznych donicach i inna ceramika, ale przede wszystkim tkaniny. Nie sposób wyobrazić sobie prowansalskiej wsi bez powiewających na wietrze firanek, delikatnych zasłonek w przejściach i serwet i obrusów. 

Z kolei wnętrza w stylu cottage aż proszą się o pledy, koce i poduszki. Wybór tkanin tapicerskich da nam pewną bazę do dobrania innych tekstyliów – narzut, poszewek na poduszki, a także zasłon. Nie zapominajmy o obrusach i materiałowych serwetkach na stół! Choć mogą wydawać się niepraktyczne, sprawdzają się równie dobrze jak papierowe, a są o wiele bardziej klimatyczne. 

Pamiętajmy, by wybierać tkaniny naturalne – bawełnę, len i wełnę. Różne splity i barwienia, a także bogata oferta wzorów pozwolą nam stworzyć niepowtarzalny zestaw dodatków ożywiających wnętrze. Naprawdę niewielkim kosztem można odświeżyć swoje mieszkanie i nadać mu niepowtarzalny charakter domku na prowincji. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ