Urządzanie pokoju dla nastoletniego dziecka potrafi być wielkim wyzwaniem. Trzeba dobrać funkcjonalne wyposażenie, które nie dość, że będzie praktyczne, to także sprosta oczekiwaniom dorastającego, młodego człowieka. Do szczególnie istotnych sprzętów, które muszą się pojawić w każdym pokoju, zalicza się bezwzględnie oświetlenie. Jakie lampy najlepiej wybrać i o czym pamiętać podczas zakupów? Kilka wskazówek zaprezentujemy poniżej.
Jakie powinno być oświetlenie do pokoju nastolatka?
Nastolatki spędzają w swoich pokojach sporo czasu. W nich się uczą, odpoczywają, a także organizują spotkania ze znajomymi. Pokój spełnia zatem kilka, mocno zróżnicowanych funkcji równocześnie. Każda z nich wymaga oczywiście odpowiedniego oświetlenia, które sprosta wszystkim oczekiwaniom oraz zapewni komfortowe warunki do codziennego życia.
Czym musi się zatem wyróżniać oświetlenie do pokoju nastoletnich dzieci? Przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby było ono w pełni funkcjonalne i umożliwiało wykonywanie wszystkich, potrzebnych zadań.
Oprócz tego nie można również zapominać o tym, że musi się ono wpisywać w upodobania estetyczne młodego człowieka.
Jak zatem połączyć stylistykę lamp ze względami typowo praktycznymi?
Oświetlenie główne – jakie lampy się sprawdzają?
Jako lampy główne najczęściej stosuje się rozwiązania praktyczne, o prostej formie. Można spotkać choćby centralnie zamontowane plafony lub oczka wpustowe, dostępne w ofercie sklepu https://azzardo.com.pl/, rozmieszczone równomiernie na całej powierzchni sufitu. Dzięki temu uzyskuje się światło rozproszone, równo doświetlające wszystkie części pomieszczenia.
W niektórych wnętrzach sprawdzają się również niezmiernie modne w tym sezonie żyrandole. Nie są to jednak rozwiązania klasyczne, które wszyscy pamiętamy z babcinego salonu. Nowoczesne żyrandole to oryginalne i ciekawe modele o nietuzinkowej formie, często nawiązującej do geometrycznego stylu minimalistycznego.
Pozostaje jeszcze kwestia wyboru odpowiednich źródeł światła. Najlepiej stawiać na żarówki (również w wariancie LED), które dają światło jak najbardziej zbliżone do naturalnego. Natężenie nie musi być wysokie. W tym przypadku wystarczy ok. 100 luksów, gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się oraz dające wystarczająco światła do wykonywania mniej precyzyjnych czynności.
Lampy zadaniowe – co jest niezbędne?
Skoro pokój nastolatka spełnia tak wiele funkcji równocześnie, muszą znaleźć się w nim także lampy zadaniowe. Podstawowym produktem, niezbędnym niemal w każdym pokoju jest lampa stołowa na biurko.
Szczególnie dobrze sprawdzają się w tej roli modele z regulowaną wysokością ramienia i możliwością dostosowywania kąta padania światła. W przypadku lampy do pracy żarówka powinna dawać światło zimno białe o natężeniu przynajmniej 500 luksów, co daje szansę na bezpieczne i wygodne czytanie lub pisanie, bez nadmiernego przemęczania wzroku.
Innym produktem często pojawiającym się w pokoju nastolatka jest lampa nocna. Pozwala ona na czytanie w łóżku lub wyciszenie przed snem, gdy nadmiar światła górnego nie jest już potrzebny. W tej roli zdecydowanie lepiej stawiać na żarówki o temperaturze barwowej poniżej 3300 K, czyli takie, które dają światło ciepło białe, wyciszające i pozwalające przygotować się do snu.
Czy w pokoju nastolatka przydaje się oświetlenie dekoracyjne?
W pokoju nastolatka nie sposób zatem zrezygnować również z oświetlenia dekoracyjnego. Powinno być ono jednak w pełni dopasowane do upodobań młodego człowieka.
W niektórych wnętrzach montuje się zatem praktyczne oczka wpustowe, w innym stawia się na taśmy LED lub sznury lampek, zawieszane w ozdobnych girlandach. Możliwości jest naprawdę wiele, a dostęp do szerokiego wachlarza produktów sprawia, że każdy nastolatek znajdzie opcję, wpisującą się w jego gusta.
Oświetlenie dekoracyjne staje się efektownym dopełnieniem aranżacji. Daje przy tym tyle światła, że z powodzeniem może być używane jako oświetlenie uzupełniające.
Dobrze oświetlony pokój nastolatka – stylistyka
Dorastające dzieci miewają mocno zróżnicowane upodobania. Trudno niekiedy nadążyć za ich aktualnymi preferencjami. Najlepiej zatem postawić na oprawy oświetleniowe nowoczesne, o minimalistycznym, zgeometryzowanym designie. Są one na tyle uniwersalne, że bez trudu wpisują się niemal w każdą przestrzeń, zapewniając wystarczającą ilość światła i dekorując.
Prostota potrafi w tym przypadku być kluczem do sukcesu i stworzenia idealnego miejsca dla nastolatków w domowym zaciszu.