Okna - jak pięknie je udekorować?

Okna są jednym z niewielu elementów w domu widocznym już z zewnątrz. Służą oczywiście wpuszczaniu do środka światła i powietrza, jednak mogą także stanowić piękny element wystroju wnętrza. Zależnie od tego, jakie są (plastikowe, drewniane, w klasycznym kształcie czy też wielkie i nietypowe), można dobrać do nich efektowne dekoracje i artykuły służące zapewnieniu prywatności domownikom oraz regulacji doświetlania pomieszczeń. Mowa nie tylko o klasycznych zasłonach, ale także o roletach.

Rolety mają kilka zasadniczych odmian. Mogą być pionowe lub poziome. Popularne stają także rolety typu dzień-noc, które pozwalają na precyzyjne regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Posiadają dwie warstwy i naprzemiennie ułożone, siatkowe oraz kryjące pasy materiału. Przesuwając się względem siebie tworzą one różny stopień krycia szyby, od całkowitego aż po bardzo niewielki.Z kolei żaluzje poziomy bywają wykonane z aluminium lub drewna. Te drugie są znacznie droższe, jednak ich trwałość i uroda daleko wyprzedzają tańsze odpowiedniki.

Oprócz rolet, firan i zasłon, warto oczywiście zwrócić uwagę na artykuły ozdobne. Okno jest idealnym obiektem do ozdabiania. Pięknie wyglądają girlandy świetlne lub wykonane samemu w domu. Zawieszki do okien bywają wykonane z filcu, tiulu, niektóre mają zamontowane wewnątrz kolorowe, ledowa żarówki które tworzą niezwykłe oświetlenie w pomieszczeniu i wyjątkowy efekt widoczny z zewnątrz.

Kolejnym elementem ozdobnym okna są naturalnie doniczki umieszczane na parapetach. Jednak to nie jedyne, co można tam ustawić – sprawdzą się również wazony albo świeczniki.

Dekoracje okienne można zmieniać często, z powodzeniem dopasowując je do pory roku, sezonu świątecznego (bardzo popularne są zwłaszcza instalacje świetlne na Boże Narodzenie) czy też nawet nastroju mieszkańców. Artykuły takie są zwykle niewielkie i niezbyt kosztowne, ale potrafią znacząco odmienić mieszkanie. Warto wspomnieć także o satysfakcji, która towarzyszy własnoręcznemu ich wykonywaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak efektownie oświetlić balkon?
Następny artykułJak zapobiec zniszczeniu kanapy?

Uwielbiam różnego rodzaju DIY, czyli projekty typu zrób to sam! Za nieduże pieniążki jesteśmy w stanie wyczarować coś pięknego do naszego domu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ