Jak obliczyć wielkość szamba

Szamba montowane są w różnych miejscach: przy domach rodzinnych oraz letniskowych, na działkach i miejscach biwakowych. Wszędzie, gdzie nie ma możliwości podpięcia się do kanalizacji, można stosować zbiorniki na szambo. Największym problemem w czasie ich zakupu jest ustalenie, jak duży powinien być zbiornik, z którego będziesz korzystać Ty i Twoi bliscy. Poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie: dowiesz się jak obliczyć objętość zbiornika, którego będziesz potrzebować oraz jakie rodzaje szamba warto wybrać, by inwestycja okazała się udana.

Szamba betonowe przydomowe – jak dobrać, by trafić?

Szamba betonowe to po prostu zbiorniki bez dopływowe, do których trafią nieczystości wytworzone w domu. Szamba są dość proste i tanie w realizacji, a dzięki ich umieszczeniu poniżej poziomu gruntu – nie zajmują miejsca w ogrodzie, nie szpecą krajobrazu oraz nie emitują brzydkich zapachów. Wybór wielkości szamba zależy przede wszystkim od ilości osób, które na stałe mieszkają w danym budynku, a tym samym będą zwiększać ilość zużywanej wody i wytwarzanych zabrudzeń.

Najpopularniejsze wybierane warianty mają objętość: 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 oraz 12 metrów sześciennych. Wart polecenia jest zwłaszcza producent zbiorników betonowych – szambamamut.pl. Tak szeroki wybór pozwala odnaleźć szambo dedykowane do domów jednorodzinnych zamieszkanych przez różną liczbę osób. Warto pamiętać, że szamba należy wybierać po dokładnym ustaleniu zapotrzebowania. Wybór szamba zbyt małego bądź zbyt dużego przyniesie złe rezultaty i odbije się na twoim portfelu.

Opróżnianie szamba to czynność, którą należy przeprowadzać regularnie. Zaleca się, niezależnie od rozmiaru wybranego szamba, by dokonywać tego przynajmniej dwa razy w miesiącu, w odstępach dwutygodniowych. Po okresie 14 dniu, w szambie zaczynają zachodzić niekorzystne procesy fermentacji. Warto podkreślić przy tym, że optymalny czas przechowywania szamba wynosi 10 dni.

Obliczanie zapotrzebowania na szambo betonowe

Wielkość szamba należy dopasować do średniej ilości generowanych ścieków. 90 procent ich objętości pochodzi właśnie z kanalizacji domowej. Jedna osoba zużywa około 150 litrów dziennie, z czego 135 to właśnie ścieki, które należy odprowadzić do szamba. Wartość tę należy pomnożyć przez liczbę osób mieszkających w domu oraz przez przeciętny czas ich przetrzymywania w zbiorniku (który powinien wynosić od 10 do 14 dni).

Oznacza to, że trzyosobowa rodzina będzie produkować około 405 litrów ścieków dziennie, a pięcioosobowa nawet 675 litrów. Wynik ten należy pomnożyć przez 14 (dni), aby otrzymać objętość szamba, którą będziesz potrzebować. Jak widzisz, wzór ten nie jest skomplikowany i pozwala na zastosowanie w domu rodzinnym każdego rozmiaru.

Warto pamiętać, że przeglądając ofertę dostępnych szamb, należy zaokrąglić otrzymany wyniku w górę. Przykładowo, czteroosobowa rodzina będzie produkować w ciągu 14 dni około 7500 litrów ścieków, dlatego dedykowany dla nich zbiornik powinien mieć pojemność 8 metrów sześciennych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ