Dlaczego warto zdecydować się na meble wykonane z litego drewna

Lite drewno wciąż święci triumfy mimo tego, że przemysł meblarski wypracował wiele alternatywnych, tańszych, wygodniejszych i przecież czasem równie efektownych rozwiązań. Mimo to nie umiemy oprzeć się urokowi litego drewna. Dlaczego warto zdecydować się na meble wykonane z tego materiału? Oto zalety litego drewna i mebli, w których produkcji zostało użyte.

Z czego powstają współczesne meble?

Kiedyś lite drewno było jedynym materiałem, z którego wykonywano meble. Wynikało to z braku procesów technologicznych i syntetycznych surowców, które pozwalałyby czymś je zastąpić. Nie było płyt wiórowych ani tworzyw sztucznych. Dziś to właśnie te dwa materiały są podstawą mebli, którymi wyposażamy nasze domy. Nie oznacza to jednak, że meble z litego drewna poszły w odstawkę! Alternatywne materiały mają swoje zalety (niska cena, łatwa dostępność), ale też wady. Są znacznie mniej trwałe i łatwo je uszkodzić, szybko się niszczą, a ponadto trudniej nadać im pożądany kształt.

Czasem płyty wiórowe lub płyty MDF wzbogaca się poprzez laminowanie, lakierowanie, fornirowanie i inne zabiegi mające poprawić właściwości materiału. Pozwala to też osiągnąć ciekawe efekty wizualne.

Lite drewno i jego mocne strony

Meble z litego drewna wciąż są popularne mimo wysokiej ceny z uwagi na to, że mają wiele zalet, które deklasują „rywali”. Z punktu widzenia użytkownika mebli najważniejsza jest ich trwałość. Lite drewno wytrzymuje w domowych warunkach całe lata, a można śmiało powiedzieć, że dekady. Jeżeli w tym czasie wystrój zdąży nam się znudzić, meble wciąż utrzymują wysoką cenę i można je z powodzeniem sprzedać na rynku wtórnym.

Nie mniej ważny jest wygląd mebli z litego drewna. Każda deska jest jedyna w swoim rodzaju i ma niepowtarzalny wzór. Obecnie mamy dostęp do wielu gatunków drewna, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych, a każdy z nich ma nieco inną barwę. Jest to spora paleta. Jeżeli jednak naturalne drewno nie spełnia naszych oczekiwań, można nadać mu inny kolor poprzez malowanie czy bejcowanie i lakierowanie. W zależności od potrzeb można nadać mu wysoki połysk lub celowo postarzyć wygląd. Jeżeli chcemy mieć unikatowe meble, te z litego mebla są oczywistym wyborem – dwa przedmioty wykonane na bazie jednego projektu nigdy nie będą identyczne. O bogactwie wzorów mebli z litego drewna można przekonać się na www.mebleramadan.pl – meble kolonialne są doskonałym przykładem, jak różnorodne może być lite drewno.

[Głosów:2    Średnia:4/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł10 roślin na zacieniony balkon
Następny artykułNaczynia do zadań specjalnych

Uwielbiam różnego rodzaju DIY, czyli projekty typu zrób to sam! Za nieduże pieniążki jesteśmy w stanie wyczarować coś pięknego do naszego domu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ