Dla początkującego ogrodnika – 7 roślin łatwych w uprawie

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z aranżacją ogrodu? Szukasz roślin, które nie są trudne w pielęgnacji, ale będą stanowić efektowną ozdobę? Poznaj gatunki idealne dla poczatkujących ogrodników!

Kompletowanie narzędzi, poznawanie sposobów uprawy roślin, wykształcanie nawyku regularnego podlewania i nawożenia – to tylko część z wyzwań stojących przed osobami zakładającymi swój pierwszy ogród. Zanim zdobędziesz doświadczenie i staniesz się ogrodnikiem specjalistą, czeka Cię wiele pracy i nauki. Dlatego na początek warto posadzić w swoim ogrodzie rośliny łatwe w uprawie. Specjaliści z firmy Ziemovit podpowiadają, jakie kwiaty i krzewy wybrać.

  • Aksamitki – jednoroczne, pomarańczowożółte kwiaty, które wyrosną niemal w każdych warunkach – zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu, dobrze znoszą nawet niedobór wody. Nie mają specjalnych wymagań co do rodzaju podłoża, nie trzeba ich również nawozić. Kwitną od początku lipca do pierwszych przymrozków. Pięknie prezentują się w większych skupiskach, jak i w formie mniejszych krzaczków. Początkującemu ogrodnikowi najłatwiej będzie kupić gotowe sadzonki i umieścić je w ogrodzie (warto poczekać z tym do połowy maja, by nocne przymrozki nie uszkodziły kwiatów). Aksamitki można również wysiać prosto na grządkę.
  • Maciejki – jednoroczne rośliny o pięknym, intensywnym zapachu i delikatnych kwiatach, cieszących oczy od czerwca do września. Dobrze czują się zarówno na stanowiskach słonecznych (pojawia się wtedy więcej kwiatów), jak i w miejscach cienistych (rozwijają się głównie liście). Maciejki można sadzić praktycznie na każdym rodzaju gleby – wysiewa się je wprost do gruntu pod koniec kwietnia. Warto pamiętać jedynie o częstym zraszaniu rośliny.
  • Nagietki – pomarańczowożółte, kojarzące się często z rabatkami przy wiejskich domach. Nagietki są roślinami jednorocznymi, bardzo często rozsiewają się jednak same. Dzięki temu można cieszyć się ich urokiem kilka lat z rzędu. Nagietki najobficiej kwitną w miejscach nasłonecznionych, ale dobrze radzą sobie właściwie w każdych warunkach i na każdej glebie, nawet ubogiej w składniki pokarmowe. Warto je dodatkowo nawozić, a podlewanie jest zalecane tylko w okresie susz i upałów.
  • Bratki – dwuletnie rośliny, które kwitną od kwietnia do czerwca. Mogą rosnąć zarówno w miejscach zacienionych, jak i nasłonecznionych. Dobrze radzą sobie nawet na piaszczystym podłożu (warto tylko zadbać, by gleba była dość wilgotna). Są jednak wrażliwe na ataki mszyc, dlatego dobrze mieć w pogotowiu środek do zwalczania tych owadów (np. Adbico). Dzięki swoim wielokolorowym kwiatom stanowią prawdziwą ozdobę ogrodowych rabatek.
  • Stokrotki – drobne rośliny o delikatnych białych kwiatach, które pięknie prezentują się zarówno na ogrodowych rabatach, jak i na trawniku. Stokrotki najefektowniej rozkwitną na żyznym i przepuszczalnym podłożu na słonecznym stanowisku, poradzą sobie jednak również w lekkim półcieniu i na uboższej glebie. Można je wysiewać z nasion lub kupić gotowe sadzonki. Kwitną przez wiele lat, niestety po dwóch sezonach tracą wiele ze swojego uroku.
  • Pęcherznica – ten ozdobny krzew o wysokości do dwóch metrów często rośnie wzdłuż dróg lub chodników, ale równie pięknie prezentuje się w ogrodzie. Jest odporny na suszę, mróz i zanieczyszczenia powietrza. Roślina ta nie ma specjalnych wymagań odnośnie do gleby. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, ale dobrze rodzi sobie także w miejscach zacienionych. Można wyróżnić dwie odmiany krzewu – o liściach bordowych lub żółtozielonych. W kwietniu na gałązkach pęcherznicy pojawiają się delikatne kwiaty, które następnie zamieniają się w czerwone kiście owoców. Krzew nie wymaga specjalnej pielęgnacji – należy pamiętać o regularnym podlewaniu i przycinaniu w okresie letnim (po przekwitnięciu).
  • Forsycja – wyróżnia się pięknymi, żółtymi kwiatami, które pojawiają się w okolicach marca i kwietnia. Jest wytrzymała na niskie temperatury, źle znosi jedynie bardzo suchą lub bardzo mokrą glebę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, można jednak sadzić ją również w półcieniu. Należy pamiętać również o przycinaniu gałęzi forsycji wczesną wiosną (po przekwitnięciu).
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ