Czym jest zbiornik ciśnieniowy i do czego służy?

0
2594

Trudno dzisiaj znaleźć zakład przemysłowy, w którym nie wykorzystywano by zbiorników ciśnieniowych. Okazują się one niezbędne w produkcji oraz obróbce w rozmaitych branżach. Jednak to tylko część zastosowań tego typu zbiorników, z których większość z nas korzysta na co dzień, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Warto zatem przybliżyć nieco ten temat, wyjaśniając czym są takie zbiorniki, co się w nich znajduje, do czego służą i gdzie są wykorzystywane.

Zbiornik ciśnieniowy sprężonego powietrza

Jako zbiornik ciśnieniowy określa się sprzęt, który służy magazynowaniu sprężonego powietrza. Nie bez powodu zbiornik taki nazywa się ciśnieniowym, gdyż sprężone powietrze to nic innego, jak powietrze pod ciśnieniem. Dzięki wysokiemu ciśnieniu nabiera ono specjalnych właściwości, dzięki których może zostać wykorzystane na wiele sposobów, przede wszystkim w pneumatyce.

Najczęściej zbiornik ciśnieniowy sprężonego powietrzu służy magazynowaniu powietrza wykorzystywanego przez sprężarkę. Innymi słowy, w większości przypadków zbiornik i sprężarka występują razem. Rzecz w tym, iż wiele sprężarek, zwłaszcza tych starszego typu, nie jest w stanie pracować bez przerwy. Konieczne jest ich wyłączanie co najmniej na kilka godzin, w ciągu których dochodzi do schłodzenia urządzenia. Poza tym, nawet najnowocześniejsze sprężarki, takie jak np. te oferowane przez Air-Com, warto co pewien czas wyłączyć. Co prawda wiele z nich jest dostosowanych do ciągłej pracy, jednak odpoczynek służy wydłużeniu żywotności urządzenia. Co więcej, umożliwia zaoszczędzenie energii. W czasie, gdy sprężarka jest wyłączona, natomiast zapotrzebowanie na sprężone powietrze wciąż występuje, nieocenione okazuje się sprężone powietrze znajdujące się w zbiorniku.

Inne zastosowanie zbiornika ciśnieniowego

Dostarczanie sprężonego powietrza w momencie, gdy sprężarka jest wyłączona, to nie jedyne zadanie zbiornika ciśnieniowego. Jego funkcją jest również chłodzenie sprężarki. Nowoczesne sprężarki wyposażone są w bardzo skomplikowane systemy chłodzenia. Wykorzystywane mogą być do niego zarówno woda, jak i olej czy też właśnie powietrze. Tym samym zbiornik ciśnieniowy może odciążać sprężarkę na dwa sposoby. Nawet jeśli nie jest potrzebny do tego, aby zastąpić sprężarkę, gdyż może ona działać bez przerwy, aby było to możliwe, potrzebne jest powietrze pochodzące właśnie ze zbiornika.

Poszukując zbiornika ciśnieniowego sprężonego powietrza zwracaj uwagę na markę i jakość wykonania urządzenia. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że nie zawiedzie Cię ono w najważniejszym momencie. Szeroki wybór zbiorników o potwierdzonej jakości znajdziesz pod poniższym adresem – air-com.pl/g/zbiorniki-cisnieniowe?categoryId=945.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ