Nowy rok jak zwykle niesie ze sobą sporo zmian. Dla jednych to idealny moment na noworoczne postanowienia. Chętnie stawiamy sobie nowe cele i wyzwania, ponieważ wydaje nam się, że początek nowego roku może być dobrym momentem na rozpoczęcie czegoś zupełnie nowego.

Nowy rok to również wiele zmian w różnych dziedzinach życia. W życie wchodzą nowe przepisy, normy prawne, nowe obowiązki i prawa. Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądał rynek deweloperski, w nowym 2018 roku.

Prognozy pojawiały się już na kilka miesięcy przed zakończeniem roku. Jak to zwykle bywa z prognozami, przyszłość zweryfikuje ich trafność. Część okaże się trafiona, część zupełnie chybiona.

Zanim jednak się o tym przekonamy warto dowiedzieć się jak może wyglądać rynek nieruchomości po nowym roku.

Przede wszystkim prognozuje się niewielkie spowolnienie jeśli chodzi popyt i zainteresowanie nowymi mieszkaniami. Wynika to z faktu, że mijający rok był rekordowy jeśli chodzi o ilość sprzedanych mieszkań. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami było naprawdę zaskakujące, nawet dla samych deweloperów, którzy nie nadążali z realizacją kolejnych inwestycji. Prognozuje się, że początek nowego roku może utrzymywać jeszcze trend dużego zainteresowania mieszkaniami. Potem jednak popyt może powoli słabnąć.

Dużo zależy od sytuacji gospodarczej kraju oraz działań podejmowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Niskie dotychczas stopy procentowe zachęcały do inwestowania w nieruchomości. Czy tak samo będzie w 2018 – czas pokaże.

W 2018 roku wchodzą w życie zmiany w prawie budowlanym – określają m.in. minimalną powierzchnię lokali na 25 metrów kwadratowych, nie będzie już obowiązku umiejscowienia pralki w łazience – jak to było dotychczas. Z drugiej strony wchodzi wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost kosztów wykonawstwa co może przełożyć się na wyższe ceny mieszkań. Mijający rok był pod tym względem bardzo łaskawy – ceny spadały lub utrzymywały się bardzo dobrym poziomie. Jak będzie w nadchodzącym roku – zobaczymy.

Natomiast na pewno głównym źródłem poszukiwania informacji o mieszkaniach nadal będzie internet i wyszukiwarka google, gdzie po wpisaniu dowolnego hasła: np. mieszkania Rzeszów otrzymujemy gotową listę lokali, którą możemy przeglądać bez wychodzenia z domu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ