Choinka - prawdziwa czy sztuczna

Zbliżające się święta rozbudzają w każdym z nas wyjątkowy nastrój. Jako dorośli z chęcią wracamy myślami do wspomnień związanych ze spędzaniem świąt w swoim rodzinnym domu. Dzieci przeżywają ją w atmosferze podnieconego oczekiwania na Gwiazdkę.

Czy chcemy, czy nie każdemu z nas ze świętami kojarzą się różne rzeczy, zapachy różnych potraw, zwyczaje i tradycje. Są też takie rzeczy, które ze świętami kojarzy niemal każdy.

Uniwersalnym skojarzeniem jest z pewnością, na przykład zapach mandarynek, których sezon wypada akurat w czasie świąt Bożego Narodzenia. Z jedzenia takim wspólnym skojarzeniem Polaków może być zapach barszczu i pierogów z kapustą i z grzybami lub ruskich. Jeszcze innym skojarzeniem jest zapach choinki w domu, niepowtarzalny zapach świerka przystrojonego w lampki, bombki, łańcuchy i gwiazdę na czubku. To ostatnie skojarzenie powoli staje się obce dla najmłodszych, dlatego że coraz częściej w domach pojawiają się sztuczne choinki, co niektórzy bardzo przeżywają, narzekając, że święta nie są już takie jak dawniej bez prawdziwej, żywej choinki. Czy mają słuszność?

Z pewnością żadna sztuczna choinka nie zastąpi prawdziwego zapachu świeżego świerku, roznoszącego się po pokoju i tych igieł spadających, które jakby miały za zadanie odmierzać czas trwania świąt. Problem polega na tym, że choinkę w domu ma każdy i gdyby każdy miał prawdziwą to nie nadążylibyśmy hodować ich wystarczająco dużo, w efekcie znaleźli by się tacy, co zamiast kupić z odpowiedniego miejsca choinkę to udaliby się na nielegalną wycinkę do lasu. A czy sztuczna choinka jest aż taka zła?

Na pewno decydując się na konkretny zakup warto zorientować się czy dany producent sztucznych choinek ma dobre opinie. Raz mądrze zakupiona taka choinka może służyć nie tylko podczas jednych świąt, oszczędzając życie świerkowi. Dobra sztuczna choinka posłuży nam na wiele lat, więc opłaca się w nią zainwestować, szczególnie, że jest to wyjście bardziej ekologiczne, sprzyjające naturze niż prawdziwe drzewko. Nie można też pominąć tego, że sztuczne drzewko przecież nie gubi tak igieł, które trzeba co chwilę zamiatać, czy odkurzać.

Świat idzie do przodu i trzeba iść razem z nim, może zapach świerka w święta zastaniemy tylko w lesie, ale tam jest jego miejsce i prawdziwy dom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ