Aranżacja wnętrz: czemu warto pomyśleć o szafach systemowych?

Utrzymanie porządku w mieszkaniu nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą na szczęście szafy systemowe, które są nie tylko eleganckie, ale także wysoce funkcjonalne. Właściwie dobrana szafa umożliwi stworzenie komfortowej przestrzeni i pozwoli optymalnie zagospodarować dostępne w mieszkaniu miejsce, zapewniając przy tym wygodę w trakcie użytkowania. Szeroki wybór umożliwia wybranie mebla, który będzie spójny z aranżacją wnętrza.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest bez wątpienia własna garderoba, ale nie każdy posiada w mieszkaniu aż tyle miejsca. Dlatego warto rozważyć pojemną szafę systemową, która idealnie nadaje się do przechowywania ubrań i obuwia oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni mieszkalnej. Umieścić można ją we wnęce bądź na całej długości linii ściany. Szczególnie szafy wnękowe są naprawdę świetnym pomysłem na zagospodarowanie wolnej, niezabudowanej przestrzeni. Trzeba jedynie upewnić się, że wyposażone są w odpowiednią ilość półek, szuflad i wieszaków.

Szafa jako ściana

perfectspace-pl-aranzacja-wnetrz-czemu-warto-pomyslec-o-szafach-systemowych-5

W przypadku aranżacji wnętrz tradycyjne szafy wolnostojące powoli odchodzą w zapomnienie, zaś  coraz większą popularność zyskują szafy na całą ścianę. Tradycyjna szafa daje nam co prawda większe możliwości aranżacyjne, ponieważ zawsze można ją dowolnie przestawić, ale duża zabudowa bywa dużo praktyczniejsza. Największa zaleta zabudowy? Szafa jest wtopiona w tło i mniej widoczna, zaś przestrzeń w pomieszczeniu zyskuje na czystości i przejrzystości. Ponadto zabudowę robi się z reguły do samego sufitu, więc nie trzeba walczyć z kurzem, który zbiera się na wysokim meblu. Niemniej zabudowę trudno wykonać samemu, toteż raczej nie obejdzie się bez złożenia kosztownego, indywidualnego zamówienia u stolarza.

– W przypadku szaf systemowych kluczową rolę odgrywa ich front – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Jeżeli aranżowane wnętrze należy do tych o małym metrażu, dobrym pomysłem jest rozważenie szafy z lustrem, bo jego tafla optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń. Nie mówiąc już o tym, że lustro posłuży domownikom przeglądającym się przed wyjściem z pomieszczenia.

Głębokość szafy w aranżacji wnętrz

perfectspace-pl-aranzacja-wnetrz-czemu-warto-pomyslec-o-szafach-systemowych-3

Głębokość szafy jest ściśle dostosowana do funkcji, którą pełni. Szafy na złożone ubrania posiadają jedynie półki, więc są płytkie (nawet na 30 cm). Dużo głębsze siłą rzeczy muszą być natomiast szafy, które posiadają wieszaki na ubrania ułożone prostopadle do drzwi –  ich głębokość to co najmniej 60 cm, nie licząc drzwi i systemu mocującego. Zdecydowanie najmniej praktyczna jest głębokość 45 cm; to za dużo miejsca na jeden stos swetrów, ale za mało na dwa. Generalnie warto też pomyśleć o szufladzie albo wysuwanym koszu – ułożymy w nich skarpetki, bieliznę, szale i rękawiczki.

Szafa systemowa to doskonały element wyposażenia sypialni, przedpokoju lub salonu – zaznacza Maciej Balcerek. – W tym ostatnim pomieszczeniu nie trzeba jej nawet całkowicie zabudowywać. Interesująco prezentują się bowiem modele, które są częściowo otwarte – na widoku można pozostawić półkę z książkami.

Przy aranżacji wnętrza warto rozważyć szafę systemową, która skutecznie pozwoli zapanować nad bałaganem i umożliwi zachowanie porządku w mieszkaniu. Pamiętajmy jednak, że jedynie szafa na wymiar pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń w mieszkaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ