Dla wielu osób oświetlenie w domu pełni funkcję nie tylko użytkową, ale także – a czasem przede wszystkim – dekoracyjną. Dobrze wyglądające lampy są istotne w każdym rodzaju wnętrza, ale szczególne znaczenie mają w minimalistycznie urządzonych mieszkaniach, w których to światło często sprawia, że pokój wygląda imponująco. Przedstawiamy niektóre propozycje lamp od polskiego producenta oświetlenia – Light Prestige.
Światło, które tworzy odpowiednią atmosferę
Luksus kojarzy się z czymś drogim i ekskluzywnym, a samo słowo jest bliskie łacińskiemu „lux” – światło. Dziś ciężko w to uwierzyć, ale w dawnych czasach światło było kosztowne i sam fakt posiadania dużej ilości zapalonych lamp świadczył o wysokim statusie społecznym. Dziś, gdy każdy może mieć jasne wnętrza niewielkim kosztem, znaczenie ma przede wszystkim to, jak te lampy wyglądają. Dobry wygląd nie musi jednak iść w parze z wysoką ceną – wiedzą o tym wszystkie osoby zainteresowane minimalistyczną, elegancką stylistyką. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie nowoczesne lampy są tanie – niektóre kosztują stosunkowo dużo ze względu na jakość zastosowanych materiałów czy decyzję producenta o rzetelnym wynagradzaniu pracowników.
Definicja luksusu zmieniała się przez lata. Bardzo długo słowo to było nacechowane negatywnie i oznaczało niepotrzebny zbytek. Z czasem jednak zaczęto go używać na określenie dóbr wysokiej jakości, niekoniecznie dostępnych wyłącznie dla wybranych. I choć prawdziwy luksus dalej kosztuje krocie, to jego małą cząstkę może sobie zapewnić o wiele więcej osób, niż w dawnych czasach. Dobrze dobrane oświetlenie może być właśnie tym elementem, które znacznie podniesie standard naszego domu przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.
Jak oświetlać wnętrza?
Prawidłowe oświetlenie jest sztuką, którą często zleca się architektom wnętrz. Nie bez przyczyny – zarówno dobór odpowiednich opraw, jak i umieszczenie lamp we właściwym miejscu może znacznie podnieść komfort użytkowania lokalu. Oto kilka porad dla osób, które chciałyby spróbować samodzielnie zaaranżować oświetlenie w swoim domu lub biurze.
Po pierwsze, światło powinno być równomiernie rozłożone. Nawet, jeżeli potrzebujemy mieć w jakimś fragmencie pokoju światło punktowe, to o wiele lepiej to wygląda, gdy reszta pomieszczenia nie tonie w ciemnościach. Warto więc zadbać o odpowiednie światło uzupełniające, na przykład kinkiety czy oczka Light Prestige, dostępne np. tu: https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/272_light-prestige. Po drugie, światło musi zapewniać bezpieczne poruszanie się. Sprzyja temu zarówno w miarę równomierne rozłożenie jego natężenia, jak i oświetlenie miejsc takich, jak korytarze czy schody – zwłaszcza w miejscach, w których można się o coś potknąć czy uderzyć. Światło na korytarzach może być delikatniejsze niż w przestrzeniach mieszkalnych czy roboczych, ale musi być łatwo dostępne i wystarczające.
Po trzecie – odpowiednia temperatura barwowa jest bardzo ważna dla atmosfery panującej we wnętrzu. W domu raczej unikajmy światła o zimnej temperaturze barwowej – w łazience sprawi, że będziemy wyglądać niezdrowo, a w salonie utrudni zrelaksowanie się. Zamiast tego szukajmy żarówek o temperaturze do 4500 kelwinów. W razie wątpliwości można poszukać informacji u sprzedawcy lub na forach wnętrzarskich. Niezależnie od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie, warto starannie dobrać oświetlenie – może ono dosłownie dodać wnętrzu blasku, a przede wszystkim podkreślić jego charakter. Bywa, że zmiana oświetlenia daje większy efekt, niż gruntowny remont.