projekty domów

Klamka zapadła – będziesz budować dom jednorodzinny albo zamierzasz go wyremontować. Znajomy polecił Tobie ekipę budowlaną, która zna się na swojej robocie, jak żadna inna. Ale, powoli! Czy aby na pewno będzie to wybór… doskonały? Dowiedz się, o czym pogadać z ekipą budowlaną, zanim ją wybierzesz!

O co zapytać ekipę budowlaną, zanim ją wybierzesz?

Zanim skontaktujesz się z wybraną firmą, przygotuj sobie listą pytań. Warto spytać fachowców o kilka istotnych faktów:

  • Od ilu lat ich firma istnieje?
  • Czy firma należy do jakiegoś stowarzyszenia branżowego?
  • Czy fachowcy mogą pochwalić się rekomendacją lub certyfikatem jakości?
  • Jakie projekty domów już wybudowali?
  • Jaką technologię stosują i jaki jest ich zakres prac?
  • Jaka jest forma prawna ekipy budowlanej?
  • Czy wykonawca może okazać rekomendacje poprzednich klientów?
  • Czy pracownicy są wykwalifikowani?
  • Czy firma współpracuje z hurtowniami materiałów budowlanych?
  • Czy fachowcy dysponują własnym sprzętem i zapleczem budowlanym, czy może go wynajmują?
  • Czy ekipa budowlana zapewnia zakwaterowanie swoim pracownikom?
  • Czy fachowcy dają gwarancję na wykonane prace i na jak długo?
  • Czy firma posiada ubezpieczenie OC z tytułu prowadzenia działalności (i na jaką kwotę)?
  • Czy ekipa stworzy kosztorys ofertowy dla Twojego projektu?
  • Jakie terminy ekipa może Ci zaproponować?

Pamiętaj, że to konieczne do zadania pytania w przypadku, gdy chcesz wybudować z pomocą wybranej ekipy budowlanej swój jednorodzinny dom.

O czym powinieneś wiedzieć przed zatrudnieniem fachowców?

Nie zapominaj też, że na każdej budowie może zdarzyć się wypadek. Jeżeli jest ona prowadzona na podstawie umowy o roboty budowlane, to wykonawca będzie ponosił odpowiedzialność za takie sytuacje. Dlatego ważne jest dopilnowanie wszelakich „spraw papierkowych”, żeby mieć… czyste sumienie. Dotyczy to oczywiście wszelkich szkód powstałych na przejętym terenie – zarówno szkód na osobie, jak i na mieniu czy też stronach uczestniczących w procesie budowlanym.

Istotne jest, komu zlecisz roboty budowlane. Dlaczego? Otóż, odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez drugą osobę ponosi osoba, która powierzyła wykonanie czynności innej osobie – chyba, że tę czynność osobiście powierzyłeś komuś innemu (np. przedsiębiorstwu lub zakładowi). Żeby więc wszystko miało „ręce i nogi” powinieneś zweryfikować czy ekipa budowlana, której zamierzasz zlecić wykonanie prac w ramach budowy, działa legalnie i prowadzi działalność gospodarczą! Kluczową rolę odgrywa również Kierownik budowy – musisz go… wskazać! Dlaczego? Otóż, to właśnie on odpowiada za jej poprowadzenie w sposób zgodny z projektem lub pozwoleniem na budowę czy też obowiązującymi przepisami. Również on sprawuje bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy. Nie zapomnij więc o nim!

Jak sprawdzić, czy ekipa budowlana nie jest… zadłużona?

To wcale nie jest taka trudna sprawa! Wystarczy zapłacić 30 zł za złożenie wniosku o odpis z Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (będącego częścią Krajowego Rejestru Sądowego). Możesz także o ewentualne zadłużenie zapytać w jednym z Biur Informacji Gospodarczej, które zajmują się przyjmowaniem informacji od wierzycieli, ich przechowywaniem bądź ujawnianiem. Pamiętaj, jednak, że taka usługa również jest płatna (około 35 zł).

Jesteś ostrożny i dociekliwy? To dobrze! Przecież to od ekipy budowlanej zależeć będzie efekt finalny domu, w jakim zamieszkasz ze swoją rodziną! Jeżeli chcesz mieć pewność co do ekipy fachowców możesz również sprawdzić, czy jej sprzęt budowlany również nie jest obciążony zastawem rejestrowym! Wniosek o udzielenie takiej informacji możesz złożyć osobiście bądź za pośrednictwem poczty (w każdym sądzie rejonowym, w którym funkcjonuje Wydział Gospodarczy Rejestru Zastawów). Formularz znajdziesz bez większego problemu stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (koszt 20 zł).

Co musisz zrobić, zanim podpiszesz umowę z fachowcami?

Musisz koniecznie uzgodnić z nimi:

– zakres wszystkich etapów budowy,
– harmonogram prac,
– szczegółową specyfikację,
– zestawienie materiałów,
– ostateczny kosztorys.

Nigdy nie zgadzaj się na ustne ustalenia z ekipą budowlaną! Jeśli nie będziesz bowiem mieć spisanego dokumentu, stracisz wówczas skuteczne narzędzie do egzekwowania swoich praw. Dotyczy to zarówno głównej umowy, jak i zmian ustalanych w jej trakcie. Chyba nie chcesz szarpać się z ekipą za to, że nie dopilnowała swojej roboty, prawda? Zaproponowany przez firmę budowlaną wzór umowy dokładnie przeanalizuj lub skonsultuj się z prawnikiem, jeżeli czegoś nie rozumiesz. Pamiętaj też, że umowy się… negocjuje!

Warto szukać ekipy budowlanej w Internecie?

Jasne, że tak! Musisz jednak sprawdzić, czy fachowiec ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a także referencje od klientów. Szukaj ekipy budowlanej na portalach branżowych. Warto też zdecydować się fachowca przeszkolonego w danej technologii, w jakiej stworzone są projekty domów. Wówczas zyskasz pewność co do tego, że Twój dom będzie wykonany w odpowiedni sposób, materiałami wysokiej jakości. A przynajmniej będzie na to jakaś… szansa!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ