Jakie śruby ze stali nierdzewnej są często stosowane?

Fachowcy – uwzględniając naprawdę rozmaite branże – chętnie stosują śruby wykonane przy użyciu stali nierdzewnej. Co powoduje jednak występowanie takiego zjawiska? Dlaczego elementy z tej kategorii są tak często stosowane w różnych dziedzinach?

Jakie cechy mają śruby ze stali nierdzewnej?

Analizę tego tematu trzeba przede wszystkim rozpocząć od zapoznania się z głównym materiałem. Jest to stal nierdzewna. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że to generalnie grupa stopów stali, która charakteryzuje się odpowiednią zawartością chromu (przynajmniej 10,5% tego składnika) i obniżoną zawartością węgla (co najwyżej 1,2%). Jakie daje to skutki? Warto wiedzieć, że koniec końców powstaje warstwa tlenku chromu. Jest ona bardzo cienka, można nawet napisać, że niewidoczna. Jednocześnie charakteryzuje się trwałością i odpornością na korozję. Nie tylko biorąc pod uwagę niekorzystne warunki atmosferyczne, ale również kwasy czy zasady o stosunkowo niskim stężeniu. Nie można nie zaznaczyć, że warstwa tlenku chromu ma zdolność do samodzielnego odbudowywania się na wypadek różnych uszkodzeń. Poza tym jest pasywna, czyli nie wchodzi w reakcję z rozmaitymi substancjami. To kolejna bardzo istotna zaleta. Nie można nie zaznaczyć, że ze stali nierdzewnej wykonywane są nie tylko śruby. Trzeba również wspomnieć o takich elementach, jak wkręty, nakrętki, pręty, nity zrywalne itp. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo.

Śruby do połączeń sprężanych

W jakich dziedzinach wykorzystywane są śruby ze stali nierdzewnej? Jest tego naprawdę sporo. Przykładem są śruby do połączeń sprężanych. Elementy tego typu posiadają normy DIN 6914/ISO 7412/PN 82343. Czym jeszcze się charakteryzują? Mamy tutaj do czynienia z metrycznym rodzajem gwintu. Śruby są wykonywane ze stali w klasie wytrzymałości 10.9. Ochronę przed korozją zapewnia ocynk ogniowy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że elementy z tej kategorii mają bardzo dobrą jakość. Staranne wykonanie i liczne właściwości powodują, że konstrukcje są solidne, a maszyny działają na odpowiednich obrotach.

Śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem

Wyżej wymienione elementy (normy to DIN 603/ISO 8677/PN 82406) są stosowane do połączeń konstrukcji drewnianych albo takich, które są narażone na bezpośredni kontakt ze skórą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć produkty z tej kategorii do skręcania elementów ogrodzeniowych, ławek czy nawet płotów. Wszędzie śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem bardzo dobrze wywiązują się bowiem ze swojego zadania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ