Jaki prysznic wybrać do łazienki

Wybór wyposażenia łazienki nie jest prostym zadaniem — tym bardziej że zakupione sprzęty mają nam towarzyszyć przez wiele lat. Dotyczy to również pryszniców. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne modele, stworzone z myślą o rozmaitych potrzebach użytkowników, a także rodzajach wnętrz, w jakich mają być umieszczone. Jaki prysznic wybrać, by był funkcjonalny, wygodny i niezawodny?

Prysznic do małej i dużej łazienki

Dostępne obecnie prysznice to rozwiązania niezwykle różnorodne. Oprócz klasycznych kabin mogą być to modele bez brodzika, łączone z wanną (dzięki którym nie trzeba wybierać, czy w łazience ma się znaleźć prysznic, czy wanna), a także wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, takich jak deszczownica lub panel do masażu. Wybrany do łazienki prysznic musi być dopasowany przede wszystkim do wielkości oraz układu pomieszczenia.

Do małej łazienki warto wybrać prysznic w formie klasycznej, zaokrąglonej kabiny. Jest ona równie przestronna, co modele kwadratowe, ale zajmuje mniejszą powierzchnię.

Innym rozwiązaniem sprawdzającym się w małej łazience jest prysznic otwarty, bez brodzika. Może być przesłonięty klasyczną zasłonką lub parawanem ze szkła lub plastiku. Rozwiązanie to doskonale się sprawdza w małych łazienkach na poddaszach — prysznic bez podwyższenia, jakim jest brodzik, pozwala na komfortową kąpiel nawet w ciasnych i niskich pomieszczeniach.

Z kolei duża łazienka z prysznicem to miejsce, w którym można zastosować naprawdę ciekawe, nowoczesne rozwiązania. Na uwagę zasługuje przede wszystkim połączenie prysznica i wanny w wydzielonej strefie kąpielowej, bądź rozwiązanie typu „2w1”, będące w praktyce kabiną z wanną zamiast prysznica.

Jak dopasować prysznic do swoich potrzeb?

To, jak dobrać kabinę prysznicową do łazienki zależy nie tylko od jej wielkości, ale także liczby domowników oraz ich wieku i stanu zdrowia. Do szczególnie istotnych kwestii należy również to, jaki brodzik pod prysznic wybrać. Dla singli i młodych par polecane są przede wszystkim modele wykonane z materiałów, które można łatwo utrzymać w czystości, nie tracąc zbyt wiele czasu na sprzątanie. Z kolei rodziny z małymi dziećmi często wybierają prysznice z głębokimi, antypoślizgowymi brodzikami, które mogą pełnić funkcję dziecięcej wanienki oraz miejsca, w którym można zrobić szybkie ręczne pranie.

W przypadku osób starszych i niepełnosprawnych konieczne jest zastosowanie bezpiecznych, prostych w obsłudze rozwiązań o antypoślizgowych powłokach zapobiegających wypadkom. Dobrze sprawdzają się tutaj prysznice typu walk-in, bez progów i brodzików. Wewnątrz kabiny warto umieścić dodatkowo uchwyt lub poręcz oraz składane siedzisko.

Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę?

Wybierając prysznic do łazienki, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na takie materiały, z jakich wykonane są ścianki kabiny i drzwi. Najlepiej, jeśli są one pokryte mocnymi, szklanymi powłokami, których powierzchnia jest odporna na powstawanie zacieków oraz osadzanie się brudu.

W przypadku drzwi trzeba upewnić się, czy ich otwarcie wymaga dużej przestrzeni przed kabiną. Dzieje się tak w przypadku modeli skrzydłowych, które są jednocześnie najwygodniejsze. Może się jednak okazać, że nie sprawdzą się jako element małej łazienki w bloku z prysznicem o niewielkich wymiarach.

Jak wybrać deszczownię?

Deszczownia to urządzenie, które podbija serca osób, które poszukują wyjątkowego komfortu. Umożliwia połączenie kąpieli z relaksującym masażem za pomocą strug wody, a także zapewnia dużą powierzchnię mycia dzięki zastosowaniu talerzy natryskowych o znacznie większej średnicy niż w klasycznych słuchawkach.

Dobra deszczownia powinna mieć możliwość regulacji wysokości talerza oraz kąta nachylenia natrysku. Warto wybierać modele zintegrowane z kolumnami natryskowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest szybkie przełączanie strumienia wody z rączki natryskowej na deszczownię oraz odwrotnie. Należy też pamiętać, by wybierać modele z wysokiej jakości materiałów (ABS, miedź) oraz posiadające funkcję easy clean, dzięki której w talerzu natryskowym nie osadza się kamień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ