Zakładamy pierwsze akwarium

Akwarystyka to dość wymagające hobby – szczególnie na początku przygody z rybkami. Założenie pierwszego akwarium to nie lada wyzwanie. Jednak kierując się kilkoma prostymi zasadami, można zrobić to w profesjonalny (i całkiem przyjemny sposób). Jak wybrać odpowiednie akwarium? I co należy w nim umieścić?

Wielkość akwarium

Pierwszą ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę na początku swojej przygody z akwarystyką, jest wielkość akwarium. To, jakiego zbiornika będziemy potrzebować, zależy od tego, jakie rybki chcemy hodować. Najczęstszym wyborem akwarystów padają drobne, stadne ryby – o wielkości do 5 cm. Takie rybki do swobodnego poruszania i normalnego funkcjonowania potrzebują akwarium o pojemności nie mniejszej niż 30 litrów. Dla większych rybek tropikalnych zaleca się zbiorniki co najmniej 200-litrowe. Małe akwaria (do 30 litrów) przeznaczone są głównie dla krewetek. 

Jakie wyposażenie na start?

Akwarium to domek dla rybek. Dlatego ważne jest, aby zapewnić rybim mieszkańcom odpowiednie warunki do spokojnego życia. Zbiornik przede wszystkim należy wyposażyć w specjalne oświetlenie. Dlaczego? Ponieważ większość rybek akwariowych pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej, w której dzień trwa aż 12 godzin. W zbiorniku muszą panować podobne warunki do tych, które występują w ich naturalnym środowisku. 

Zasada ta dotyczy również temperatury wody w akwarium. Powinna być ona maksymalnie dopasowana do hodowanego gatunku rybek. Przyda się do tego specjalna grzałka akwariowa.

W akwarium należy umieścić filtr, który utrzyma wodę w idealnej czystości. Filtr nie tylko zapewni wodzie doskonałą przejrzystość, ale także usunie z niej wszystkie niebezpieczne substancje, które mogłyby zagrozić mieszkańcom zbiornika. Akwarium warto również wyposażyć w napowietrzacz, który wzbogaci wodę w tlen – pierwiastek niezbędny rybkom do życia.

Dno akwarium należy wysypać specjalnym piaskiem czy żwirkiem. Podłoże nie może zawierać dużych czy ostrych elementów, które mogłyby uszkodzić rybki. Warstwa piasku/żwirku powinna być odpowiednio gruba – niektóre rybki przekopują podłoże w poszukiwaniu pożywienia, inne składają w nim ikrę. 

W zbiorniku mogą znaleźć się również wybrane rośliny akwariowe oraz domki dla rybek.

Ciekawym rozwiązaniem na start jest zakup specjalnego zestawu akwariowego, który zawiera wszystkie niezbędne akcesoria dla początkującego akwarysty. Świetne zestawy oferuje sklep Aquael.pl. Jedną z jego propozycji jest zestaw NANOREEF DUO, który składa się z 49-litrowego zbiornika, wydajnego filtra kaskadowego, maty zabezpieczającej na dno, podwójnej lampy LED. Akwarium doskonale sprawdzi się do hodowli koralowców, krewetek oraz drobnych ryb morskich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ