Wszystko, co musisz wiedzieć o skanerze 3D

Skaner 3D to urządzenie, które można by było nazwać odwrotnym względem drukarki 3D. Pozwala bowiem na odtworzenie struktury obiektów istniejących w rzeczywistości i wygenerowanie na ich podstawie plików, pokazujących ich strukturę. Zobacz, gdzie może zostać wykorzystany i w jaki sposób dokładnie działa.

Co dokładnie robi skaner 3D?

Skaner 3D bada rozmieszczenie płaszczyzn, linii i punktów na obiekcie, na podstawie czego jest w stanie stworzyć ich wirtualny model. Jest to plik, który przedstawia chmurę punktów rozmieszczoną na siatce ukazującej przestrzeń 3D. Plik tego typu (najczęściej w formacie STL) może być następnie przerabiany, uzupełniany o ewentualne braki lub też bezpośrednio przeniesiony do drukarki 3D, w celu uzyskania duplikatu skanowanego obiektu.

Jak duże obiekty można zeskanować?

Oczywiście wszystko zależy od możliwości samego skanera 3D. Ogólnie można jednak powiedzieć, że zakres jego funkcjonalności jest bardzo szeroki i może skanować zarówno mikroobiekty, obiekty spotykane przez nas na co dzień o średniej wielkości lub też obiekty o ogromnych rozmiarach (za przykład może tu posłużyć Katedra Notre Dame, która została tak zeskanowana).

Skaner stacjonarny albo ręczny

W zależności od rozwiązań technologicznych, skanery możemy podzielić na stacjonarne i ręczne. Skanery stacjonarne dedykowane są skanowaniu małych obiektów, do około 30 cm. Zazwyczaj wyposażone są w specjalny stolik obrotowy, który działa automatycznie, ukazując cały obiekt ze wszystkich stron. Są bardzo praktycznym rozwiązaniem, które nie wymaga dodatkowych działań ze strony operatora w przypadku małych obiektów.

Skanery ręczne dedykowane są do skanowania obiektów większych niż 30 cm. Są prowadzone ręcznie, to znaczy, że wymagana jest przy nich stała obecność i praca operatora. To on trzyma skaner i przesuwa nim wzdłuż obiektu, nakierowując wiązkę światła na kolejne płaszczyzny. Oprogramowanie zbiera uzyskane odczyty i łączy je na podstawie zaznaczonych wcześniej na obiekcie markerów. Dzięki takiej technologii zeskanowane mogą być dosłownie wszystkie obiekty o dowolnych kształtach i wielkościach.

Co ważne, w zależności od zaawansowania modelu skanera, trybu pracy i jego przeznaczenia, może być akcesorium łatwym do używania i przystępnym do kupienia. Jeśli popatrzymy na podstawowy skaner 3D cena nie jest zbyt wygórowana, a pozwala już na odtwarzanie małych przedmiotów. Daje to szerokie możliwości jego wykorzystania.

Gdzie może być wykorzystany skaner 3D?

Ze względu na duże możliwości inżynierii odwrotnej (od przedmiotu do pliku STL, a następnie CAD), skanery 3D mogą być wykorzystywane do projektowania i odtwarzania obiektów, ale też do kontroli wymiarów gotowego projektu w stosunku do modelu. Sięga po nie medycyna i stomatologia, które dzięki nim dopasowują na przykład protezy do pacjenta.

Skanery 3D wykorzystywane są też w branży rozrywkowej, do tworzenia gier komputerowych i wizualizacji projektów. Dodatkowo mogą posłużyć do inwentaryzacji obiektów muzealnych, budynków czy elementów konstrukcji architektonicznych. Są pomocne w budownictwie, geodezji i pracach w stoczniach.

Również laboratoria kryminalistyczne sięgają po tę technologię w celu lepszego poznania miejsca i przebiegu zbrodni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ