pompy ciepła

Aby wybudować dom naszych marzeń, musimy skupić się na wielu istotnych szczegółach. Jednym z nich jest wybór sposobu ogrzewania, zarówno domu, jak i wody użytkowej. Coraz częściej zalecane są do tego tzw. pompy ciepła, które wydają się być ekonomicznym i tanim w eksploatacji urządzeniem. Aby jednak wiedzieć, czy będzie to korzystne rozwiązanie, powinniśmy dowiedzieć się o nich jak najwięcej.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje energię zgromadzoną w naturalnym środowisku (w wodzie, gruncie, powietrzu). Za pomocą odpowiednich procesów przekształca pierwotną energię i dostarcza ją do naszej instalacji grzewczej. Do tych przemian niezbędne jest zasilanie pompy, zwykle prądem elektrycznym. W rezultacie więc nie ponosimy kosztów pobrania energii, a jedynie jej transportowania. Temat tej technologii grzewczej jest jednak zawiły, więc jeśli chcesz poznać szczegóły, to pompy ciepła pomoże Ci zrozumieć www.eco-team.pl. Wybierając ten sposób ogrzewania, korzystamy z odnawialnych źródeł energii, a więc jest to rozwiązanie ekologiczne i niskoenergetyczne.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Pompa ciepła nadaje się do zainstalowania w praktycznie każdym domu. Można ją również zainstalować w lokalu usługowym, czy mieszkaniu, gdyż jedynym ograniczeniem jest konieczność zamontowania jednostki zewnętrznej, przypominającej nieco klimatyzator. Oprócz tego nie jest koniecznie posiadanie kotłowni, składu opału, które byłyby niezbędne przy tradycyjnym przetwarzaniu paliw.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Do wyboru jest kilka różnych wariantów urządzeń. W zależności od tego, jakie jest źródło, z którego pompa pobiera ciepło, możemy wyróżnić:

  • gruntowe pompy ciepła (wykorzystują energię geotermalną zgromadzoną w gruncie),
  • powietrzne pompy ciepła (źródłem energii jest powietrze pobierane z zewnątrz),
  • wodne pompy ciepła (wykorzystują ciepłą wodę),
  • hybrydowe pompy ciepła (połączenie energii ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Koszt pompy ciepła w domu

Zarówno zakup jak i montaż pompy ciepła to spora inwestycja, która jednak po jakimś czasie zwraca nam się w postaci mniejszych kosztów eksploatacyjnych. W zależności od rodzaju pompy oraz producenta koszty mogą się sporo między sobą różnić. Większość pomp ciepła to koszt około 10-40 tysięcy złotych. Do tego jednak należałoby jeszcze doliczyć instalację, która często swoją ceną przekracza wartość samego urządzenia. Decydując się na taki rodzaj pozyskiwania energii, trzeba więc mieć to na uwadze.

Działanie i korzyści pompy ciepła w domu

Najważniejszym aspektem, wymienianym wśród korzyści posiadania w domu pompy ciepła, podaje się oszczędność pieniędzy. Co prawda jest to spory jednorazowy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie czasu, może się okazać, że ogrzewanie poprzez to urządzenie jest o wiele tańsze, niż w przypadku tradycyjnych sposobów. Drugą istotną sprawą jest to, że na pompę ciepła możemy dostać różnego rodzaju dofinansowania. W niemal każdej gminie istnieją środki na tego typu wsparcie. Oprócz tego pompa ciepła jest najbezpieczniejszym sposobem pozyskiwania energii cieplnej. Jej działanie nie tworzy ryzyka wybuchu czy zaczadzenia. Jest również w pełni bezobsługowa, co sprawia, jest również wygodna w użytkowaniu. I rzecz, która dla wielu może być bardzo ważna, pompy ciepła pomagają nam dbać o środowisko, ponieważ wykorzystuje odnawialne źródła, a w miejscu jej działania nie powstają szkodliwe spaliny czy odpady.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ