Śruby - konwersja norm

Każdy fachowiec – uwzględniając rozmaite branże – chce stosować wyłącznie wysokiej jakości elementy złączne. W tym gronie znajdują się między innymi śruby. Obecnie coraz więcej specjalistów decyduje się na zakup akcesoriów spełniających określone normy ISO/DIN/PN. O co tutaj jednak dokładnie chodzi? W jaki sposób może być zaś wykonana pomiędzy nimi konwersja?

ISO/DIN/PN – o co tutaj chodzi?

Czym charakteryzują się te normy? Najbardziej rozpowszechnione są normy ISO. Tutaj największe pole do decyzji ma Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Została ona założona w Londynie, a tymczasem ma siedzibę w Genewie. Ta instytucja posiada – kolokwialnie pisząc – pod sobą ponad 160 członków z różnych kontynentów. Od razu chcemy podkreślić, że w tym gronie znajduje się także Polska, od samego początku. Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest choćby ułatwienie wymiany dóbr oraz usług. Na przykład pomiędzy podmiotami pochodzącymi z różnych krajów lub nawet kontynentów…

Na terenie Polski stosowane są także normy DIN, które we władaniu ma Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna powstała w 1947 roku. Natomiast ta placówka mniej więcej 30 lat wcześniej. Początkowa nazwa brzmiała Normalienausschuss für den allgemeinen Machinenbau i oznaczała Komitet normalizacyjny do spraw Budowy Maszyn. Teraz natomiast spotykamy się z niemieckim oznaczeniem Deutsches Institute für Normung. Natomiast PN to nic innego, jak Polskie Normy. W tym przypadku najwięcej do powiedzenia ma Polski Komitet Normalizacyjny. To państwowa jednostka organizacyjna, której jednym z zadań jest po prostu prowadzenie normalizacji na terenie naszego kraju.

Jak wygląda konwersja?

Jakie są kroki, aby została dokonana konwersja pomiędzy tymi normami? Pamiętajcie bowiem, że na przykład nasze rodzime normy mają zasięg wyłącznie krajowy. Na początek warto wejść na stronę internetową stalmut.pl. Znajduje się tam wyjątkowo pomocna wyszukiwarka. Możecie wpisać/wkleić nazwę konkretnego produktu lub normę. Najlepiej będzie wyjaśnić to na konkretnym przykładzie. Interesują Was śruby sześciokątne z pełnym gwintem? Znacie jednak tylko normę PN 82105? W tej sytuacji możecie wpisać nazwę lub to oznaczenie – ustanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny. To wystarczy, aby dowiedzieć się, że pozostałe oznaczenia w tym przypadku wynoszą DIN 933/ISO 4017. Zrealizowanie tego zadania jest proste i naprawdę szybkie, bo zajmuje co najwyżej kilkadziesiąt sekund.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ