Kiedyś królowały w korytarzach bloków z wielkiej płyty i garażach, dziś – wracają do łask, jako modny element aranżacji w nowoczesnych wnętrzach. Luksfery, czyli szklane pustaki, stały się materiałem wykorzystywanym w salonach czy we współcześnie stawianych domach, jako ściany działowe między łazienkami lub kuchniami. Oczywiście, ilu jest zwolenników luksfer, tyle też pewnie ich przeciwników – w tym miejscu jednak zastanawiamy się, jakie zalety mają luksfery oferowane m.in. przez sklep Bricoman (https://www.bricoman.pl/plytki-gres-terakota/luksfery/pustaki-szklane) i wykorzystywane jako dekoracyjna ściana, osłona kąpielowa lub dodatkowy otwór w ścianie doświetlający pomieszczenie.

Szklane płytki mają przede wszystkim zalety dekoracyjne. Co prawda, niektórym nadal będą kojarzyć się z klatkami schodowymi w starym budownictwie, ale są entuzjaści wykorzystywania ścianek z luksfery w nowoczesnych wnętrzach, chętnie aranżowanych w stylu industrialnym. Luksfery w takich miejscach wykorzystywane są nawet w tak reprezentacyjnych miejscach, jak salon w połączeniu z jadalnią czy kuchnią. Przenikanie naturalnego światła przez luksfery, a nawet specjalne ich podświetlenie tworzy dodatkowe, oryginalne efekty nadające charakteru wnętrzu. Luksfery sprawdzają się także jako ścianki działowe, które jednocześnie rozświetlają wnętrza pozbawione okien i naturalnego światła wpadającego do środka pomieszczeń.

Chętnie są więc wykorzystywane jako ściany dzielące łazienkę lub kuchnię od reszty mieszkania. W pomieszczeniach kąpielowych bywają także dobrą alternatywą dla klasycznych kabin czy parawanów stawianych przy kabinie prysznicowej lub wannie. Z luksfer można także stworzyć dodatkową, oryginalną kompozycję, która stanowi alternatywę dla tradycyjnego okna lub wręcz świetlny obraz zmieniający się razem ze światłem padającym przez nie o różnych porach dnia.

Luksfery są przy wszystkim wyjątkowo proste w montażu. Jeśli chcemy postawić bezzaprawowe ścianki stworzone z tych szklanych pustaków, które mogą być stawiane w miejscach niewymagających zabezpieczenia przed wodą, jak w przypadku prysznica czy wanny – ścianki z luksfer mocowane są w zasadzie w ciągu kilku godzin, dzięki wstawieniu ich w specjalne profile z drewna. Do takich drewnianych łączników ścian z luksfer mocuje się specjalnymi kołkami, śrubami oraz specjalnymi zaczepami, pod warunkiem, że całość nie przekracza 3 metrów kwadratowych. Ścianki z luksfer mogą być także mocowane na profilach metalowych, znacznie stabilniejszych niż drewniane i pozwalających na wzniesienie dużo większej i wyższej szklanej powierzchni bądź na profilach z PCV.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ