Listwy przypodłogowe – element wykończenia ważniejszy niż myślisz

Listwy przypodłogowe, nazywane także listwami podłogowymi, to ważny element wykończenia podłogi wykonanej z paneli. Wpływają na estetykę wnętrza, pomagają ukryć nieestetyczne elementy, jak np. kable, a także zadbać o czystość dolnej części ściany. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób je dobierać, aby służyły jak najdłużej.

Listwy przypodłogowe występują w różnych formach i zazwyczaj pełnią cztery istotne funkcje.

  • Mogą być zamontowane w pomieszczeniu wyłącznie w celach dekoracyjnych. Na przykład w starszym budownictwie nadal spotyka się wysokie listwy przypodłogowe, które stanowią ciekawe wykończenie dolnej części ściany.
  • Kolejną funkcją jest ochrona ściany przed przypadkowymi uderzeniami np. podczas odkurzania oraz przed ogólnym zużyciem i zabrudzeniami spowodowanymi przez przesuwanie mebli znajdujących się bezpośredni przy niej.
  • W trzecim przypadku listwy przypodłogowe można wykorzystać jako sprytny sposób na ukrycie nierównych krawędzi podłóg lub ścian.
  • Ostatnią, ale równie ważną funkcją, jest maskowanie szczeliny dylatacyjnej, która niweluje wpływ pracy elementów konstrukcyjnych domu na podłoże.

Listwy przypodłogowe – jak je dobierać, aby zdobiły i chroniły podłogę oraz ścianę?

Listwy przypodłogowe występują w różnych stylach, a także kształtach. Wiele zależy jednak od profilu ściany, ponieważ jeśli masz w swoim domu np. słupy betonowe, wówczas możesz wybrać wyłącznie te o okrągłym kształcie. Natomiast w kwestii stylu nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Z pewnością warto kierować się trwałością materiału, z którego są wykonane listwy montowane wzdłuż dolnej krawędzi ściany.

  1. Listwy PCV – stanowią jedno z najtańszych rozwiązań i są bardzo łatwe w montażu (składają się tylko z dwóch elementów, z których jeden jest montowany na wcisk). Zaletą tego rodzaju listew jest również wolna przestrzeń od jej wewnętrznej strony, co pozwala umieścić w niej nieestetyczne przewody. Znajdziesz je w dowolnym kolorze i w wielu wzorach, gdyż obecnie listwy są pokrywane elastyczną powłoką dekoracyjną. Ich główną wadą może być jednak to, że jeśli połączysz listwy PCV z podłogą wykonaną z naturalnego drewna, mogą się one od niej odznaczać.
  2. Listwy MDF – są często preferowanym wyborem, ze względu na ich trwałość. Ten rodzaj listwy nie ulega bowiem odkształceniu ani pęcznieniu, co czyni go popularnym zakupem dla osób, które nie chcą później martwić się ewentualną wymianą. Dodatkowo są dostępne w dwóch rodzajach: wstępnie zagruntowanym, zalecanym, jeśli chcesz pokryć listwę farbą, lub wstępnie wykończonym, który jest wzmocniony lakierem. Wadą listew MDF jest ich niska odporność na wilgoć, dlatego nie sprawdzą się w łazience.
  3. Listwy drewniane – mogą być wykonane z miękkiego drewna (drzewa iglaste) lub twardego drewna (drzewa liściaste). Te z miękkiego drewna można lakierować, szlifować lub samodzielnie dekorować. Występują w większej gamie stylów, dzięki czemu łatwiej jest je dobrać do pomieszczenia. Listwy z twardego drewna są zaś bardzo odporne na uderzenia, co zmniejsza prawdopodobieństwo powstania uszkodzeń. Wykonuje się je jednak zazwyczaj na zamówienie, dlatego ich cena często dość wysoka. 

Listwy przypodłogowe – jakie rozwiązanie wybrać w przypadku remontu?

Jeśli wykonujesz w swoim domu remont, prawdopodobnie wzdłuż ścian są już zamontowane listwy podłogowe i w tym przypadku musisz podjąć decyzję, czy je pozostawić, czy wymienić. Gdy są mocno zamontowane i pasują do nowej podłogi, wówczas lepszą decyzją może być ich pozostawienie, gdyż usunięcie może uszkodzić tynk ścienny. W dodatku w niektórych przypadkach można pokrywać listwy farbą, dzięki czemu zmienią one swój wygląd.

Jeśli jednak planujesz gruntowny remont, wtedy z pewnością warto zdecydować się na wymianę listew, aby dobrać je pod względem stylu do całej aranżacji. Upewnij się przy tym, że wokół podłogi w pomieszczeniu zostanie pozostawiona szczelina dylatacyjna, by podłoga miała przestrzeń do rozszerzania się i kurczenia.

Obecnie znajdziesz bardzo eleganckie i fantazyjne wzory listew przypodłogowych, z którymi możesz się zapoznać na stronie Dobre Dla Domu. Warto zdecydować się na ich zakup w momencie wyboru paneli podłogowych lub podłóg drewnianych, dzięki czemu będą one idealnie dopasowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ