Kiedy warto wybrać drzwi z naświetlem?

Sprawiają, że drzwi wyglądają bardziej atrakcyjnie, wpuszczają do wnętrza światło słoneczne, a nawet mogą przyczyniać się do zwiększenia poziomu ciepła w budynku – naświetla są obecnie coraz popularniejsze. Kiedy warto zdecydować się na stolarkę drzwiową z naświetlami?

Naświetla lub też doświetla, ponieważ możemy spotkać się z różnymi określeniami, to nie otwieralne przegrody z przeszkleniem, które umieszczane są najczęściej wokół drzwi. Najczęściej montowane są one po bokach drzwi albo też nad nimi. Mogą też okalać skrzydło drzwiowe.

Gdy zależy ci na doświetleniu przedpokoju

To najczęstszy powód dla wyboru naświetla. Nie każdemu z nas odpowiadają ciemne przedpokoje, w których na ogół nie ma okien. Dlatego wybranie drzwi z naświetlem może być najlepszym rozwiązaniem – wpuszczą do wnętrza światło słoneczne i sprawią, że będzie ono wyglądało bardziej atrakcyjnie.

Gdy otwór pod drzwi jest większy

Wtedy, gdy drzwi mają być wymienione na nowe i nie chcemy zmieniać wymiarów otworu na drzwi, możemy zdecydować się na model dwuskrzydłowy lub właśnie na drzwi z naświetlem. Uzyskamy wtedy bardziej atrakcyjny wygląd przestrzeni zarówno dla patrzących z zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku.

Gdy wymaga tego bryła budynku

Niektóre domy budowane są tak, że prowadzące do nich drzwi wejściowe są głównym elementem przyciągającym wzrok. Nie powinny być wobec tego za małe, ponieważ wtedy „zgubią” się w bryle budynku. Dlatego też najczęściej stosuje się wtedy naświetla, które mogą mieć też dekoracyjny wygląd, na przykład mogą być wypełnione witrażem czy układać się w kształt łuku.

Gdy dom jest pasywny

Warto też wspomnieć, że drzwi zewnętrzne z naświetlami często wybierane są do budynków pasywnych. Wtedy, gdy są one odpowiednio umieszczone względem stron świata, pozwalają na wpuszczenie do budynku promieni słonecznych i ich energii cieplnej, co zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Wtedy ważne jest, aby naświetla były wykonane ze specjalnego rodzaju szkła o wysokiej izolacyjności cieplnej.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ