Wybór dobrego grzejnika wbrew pozorom nie jestem prostym zadaniem. Ten element musi spełniać nie tylko funkcję grzewczą, ale do tego jeszcze estetyczną. Ponadto powinien być efektywny i ekonomiczny – musi jak najmniejszym kosztem nagrzać jak największą powierzchnię. Czym się kierować przy jego zakupie? Na co zwracać uwagę?

Jakie są rodzaje grzejników?

Przed zakupem grzejnika warto dokładnie sprawdzić, jakie mogą być jego rodzaje, co można zrobić m.in. tu www.homebook.pl/produkty/grzejniki. Dzięki tej wiedzy możliwe jest wybranie najbardziej skutecznego sposobu ogrzewania, dopasowanego do swoich potrzeb i możliwości lokalowych.

Ze względu na sposób oddawania ciepła, urządzenia te dzielą się na płytowe, konwektorowe oraz członowe. Innym, najczęstszym kryterium podziału grzejników jest materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się kaloryfery stalowe, aluminiowe oraz żeliwne.

Ogrzewacze mogą być również ścienne, kanałowe oraz poziome, a także pionowe lub stojące – od tego zależy sposób montażu. Innym, istotnym czynnikiem jest sposób podłączenia. Na rynku dostępne są grzejniki z podłączeniem bocznym, dolnym oraz krzyżowym.

To, co jest szczególnie ważne podczas aranżacji wnętrz, to wygląd kaloryferów. Mogą być dekoracyjne, kanałowe, narożne i tradycyjne.

Najpopularniejsze typy kaloryferów

Sama wiedza o podziale urządzeń grzewczych nie wystarczy – trzeba zdawać sobie sprawę z ich zalet oraz wad. Dlatego warto przedstawić najpopularniejsze typy kaloryferów.

Najczęściej wybierane są grzejniki czołowe aluminiowe o tradycyjnym wyglądzie. Składają się z kilku, kilkunastu żeberek i ich największą zaletą jest to, że umożliwiają podłączenie do starych instalacji grzewczych.

Równie często wybierane są kaloryfery płytowe o gładkiej powierzchni. Ich wybór jest też największy, ponieważ dostępne są modele w różnych wymiarach, a także i kolorach. Dla wielu osób plusem tego rodzaju ogrzewaczy może być to, że są łatwe w utrzymaniu czystości.

Obecnie coraz rzadziej stosowane są urządzenia konwektorowe, które powinny być montowane wyłącznie pod oknami. Ich wadą jest to, że w wyniku osiadania kurzu na poszczególnych elementach grzejnika, na ścianie pojawiają się nieestetyczne, ciemne smugi.

We wnętrzach, w których liczy się przede wszystkim efektowny design, zaleca się montaż kaloryferów ozdobnych, które łączą w sobie funkcję dekoracyjną oraz grzewczą. Mogą mieć fantazyjne kształty i kolory, a także niespotykane wzory. W łazienkach często wykorzystywane są natomiast drabinkowe ogrzewacze ozdobne, które dodatkowo umożliwiają suszenie ręczników.

Na co zwracać uwagę kupując ogrzewacze?

W pierwszej kolejności powinno się brać pod uwagę materiał, z którego zostało wykonane urządzenie. Aluminiowe grzejniki niewiele ważą oraz dobrze współpracują z nowoczesnymi kotłami, lecz bardziej popularne są stalowe ogrzewcze, które powinno montować się wyłącznie w instalacjach zamkniętych, gdyż obecność tlenu lub woda złej jakości wpływają na ich szybszą eksploatację. Najbardziej wytrzymałe są kaloryfery żeliwne, choć najdłużej się też nagrzewają i wolno reagują na zmiany temperatury.

Istotnym aspektem, który należy uwzględnić, jest moc oraz wielkość grzejnika. Moc należy dopasować do wielkości ogrzewanego pomieszczenia oraz stopnia izolacji, natomiast wymiar do miejsca montażu ogrzewacza. Gdy kaloryfer jest przymocowywany do ściany pod oknem, konieczny będzie zakup większego urządzenia, gdyż w tym miejscu panują największe straty cieplne.

Jaki powinien być kaloryfer idealny? Należy dopasować go do źródła ciepła, miejsca montażu oraz pokoju, w którym będzie się znajdować. Powinien być łatwy do czyszczenia oraz posiadać powłokę, która jest odporna na uszkodzenia. Podczas jego zakupu należy kierować się też estetyką.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLuksfery jako dekoracyjna ściana
Następny artykułJak urządzić pokój dla chłopca?

Uwielbiam różnego rodzaju DIY, czyli projekty typu zrób to sam! Za nieduże pieniążki jesteśmy w stanie wyczarować coś pięknego do naszego domu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ