Ile kosztuje kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to realna szansa na to, żeby stać się właścicielem domu, mieszkania czy jeszcze innego obiektu. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że mało kogo stać na takie inwestycje ot tak, bo to jednak spory wydatek. Na szczęście istnieją takie instytucje jak banki, które pożyczą nam potrzebne środki. Kredyt hipoteczny należy niewątpliwie do tych najbardziej pożądanych produktów w ofercie każdego banku.

Każdy kredyt i każda pożyczka wiąże się z określonymi kosztami. W końcu banki to instytucje finansowe, których podstawowym celem statutowym jest zarabianie pieniędzy.Każdy pożyczkobiorca musi zapłacić odsetki od sumy pożyczanej, ale też musi ponieść i inne określone koszty związane z całą procedurą pożyczkową. Zatrzymajmy się zatem na chwilę przy tej kwestii, bo być może nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w związku z kredytem czy pożyczką klient ponosi określone opłaty.

Jakie są dodatkowe koszty udzielenia kredytu hipotecznego?

Pierwsza rzecz to marża – stała część oprocentowania. Jej wysokość jest różna w różnych bankach. Kolejna opłata to wibor, czyli wysokość oprocentowania kredytów na rynku międzybankowym – jego wartość zmienia się. Trzecią opłatą jest prowizja bankowa. To jest koszt jednorazowy, a jego wysokość też jest różna w różnych bankach. A jakie jeszcze dodatkowe koszty udzielenia kredytu hipotecznego ponosi klient? No, jest jeszcze kilka opłat. Nie da się wziąć kredytu hipotecznego bez wyceny nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem rzeczonego kredytu. To opłata jednorazowa, a jej wysokość zależy od wartości nieruchomości. Kolejny wydatek wiąże się z rozliczaniem kolejnych transz kredytu. Ta opłata pojawia się przy wypłatach kolejnych części kredytu w sytuacji zakupu nieruchomości z tzw. rynku pierwotnego. Następna opłata wynika z obowiązku założenia konta osobistego i wyrobienia karty kredytowej. Nie unikniemy też ubezpieczeń: pomostowego, nieruchomości czy od utraty pracy. Chociaż od tego ostatniego ubezpieczenia możemy odstąpić.

I na koniec jeszcze nadpłata kredytu lub całkowita jego spłata – te kwestie również mogą nas obciążać finansowo, więc trzeba bardzo dokładnie sprawdzić umowę kredytową, czy aby nie zostaniemy „ukarani” za to, że wcześniej oddajemy bankowi pieniądze. W świetle obowiązującej ustawy dopiero po trzech latach obowiązywania umowy kredytowej klient może dokonać jakiejś nadpłaty. Tak więc, jeśli ktoś rzeczywiście nosi się z zamiarem wzięcia kredytu hipotecznego, powinien zgłębić temat. To działanie w dobrze pojętym własnym interesie.

Źródło: https://kazo.pl/poradniki/kredyty-hipoteczne-ukryte-koszty/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ