Co trzeba wiedzieć o płycie fundamentowej

Płytę fundamentową stosuje się zamiast tradycyjnych fundamentów. Jest osadzona znacznie płycej i daje sporo możliwości. Ogranicza zakres prac przygotowawczych i wykopów. Może także stanowić od razu warstwę termoizolacyjną z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym.

Dla kogo jest idealna płyta fundamentowa?

Takie rozwiązanie przewidziano przede wszystkim w przypadku problematycznych gruntów, które posiadają słabą nośność. Cała płyta osiada równomiernie na gruncie, dzięki czemu nie jest tak podatna na jego ruchy.

Można także skorzystać z płyty fundamentowej na dobrych gruntach, jeśli chcemy nieco skrócić czas robót ziemnych i zaoszczędzić na stawianiu fundamentów. Jeszcze przed zaprojektowaniem płyty fundamentowej trzeba podjąć pewne decyzje – jakie będzie w domu ogrzewanie, jak płytę fundamentową ocieplić i czy ma powstać piwnica.

Projekt płyty fundamentowej

Ze względu na fakt, że budowa płyty fundamentowej jest złożona – każdy projekt musi zostać stworzony indywidualnie. 

Zaczynając od dołu – pod płytą fundamentową są wszelkie instalacje, takie jak woda czy kanalizacja, które muszą znaleźć się wewnątrz budynku. Następnie wierzchnia warstwa gruntu zostaje usunięta i wysypuje się żwir lub piasek, na którym znajdzie się termoizolacja (np. polistyren ekstrudowany). 

Na warstwie termoizolacyjnej wylewa się żelbetową płytę nośną (zbrojoną w dolnej i w górnej części), która w fazie projektu musi już uwzględniać wszystkie ściany nośne budynku. Dopiero na płycie fundamentowej kładzie się posadzkę i instaluje ogrzewanie podłogowe.

Głębokość płyty fundamentowej

Atutem takiego rozwiązania jest ograniczenie prac ziemnych i brak konieczności stosowania głębokich wykopów. Płytę usadawia się powyżej głębokości przemarzania ok. 1 m. 

To jest także zależne od rodzaju podłoża, ponieważ na piaskach można wykonać bardziej płytki wykop, zaś w przypadku iłów czy gliny trzeba będzie wykopać nieco głębiej i położyć wierzchnią warstwę piasku lub żwiru. Sama płyta fundamentowa ma grubość zaledwie 20-30 cm, co w zupełności wystarczy ze względu na zbrojenie.

Termoizolacja płyty fundamentowej

Wiele osób boi się utraty ciepła przy tym rozwiązaniu. Otóż nie ma czego – praktycznie każda płyta fundamentowa posiada warstwę termoizolacyjną wykonaną najczęściej z polistyrenu ekstrudowanego, który dobrze zatrzymuje ciepło i ma małą nasiąkliwość. 

Dodatkowo przewiduje się, że na szerokości około 1 m całego budynku płyta jest izolowana, by grunt w najbliższym otoczeniu płyty nie przemarzał. Płyta stanowi idealne miejsce do ułożenia ogrzewania podłogowego, przez co ciepło będzie szło od posadzki i zniweluje uczucie zimnej podłogi, a sama podłogówka będzie bardzo wydajna na płycie fundamentowej bez dużych strat ciepła w okresie jesienno-zimowym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ