10 roślin na zacieniony balkon

Marzysz o pięknym balkonie udekorowanym wielokolorowymi kwiatami, ale Twój taras jest usytuowany od strony północnej? Martwisz się, czy zacienione stanowisko nie wpłynie źle na rozwój roślin? Sprawdź, jakie gatunki sprawdzą się na balkonach, do których nie dociera wiele promieni słonecznych!

Wbrew pozorom balkony zacienione lub takie rozjaśniane jedynie światłem rozproszonym mogą zapewniać dobre warunki do rozwoju roślin. Ziemia w skrzyniach albo doniczkach nie nagrzewa się nadmiernie i na dłużej zachowuje wilgoć, a dobowe temperatury powietrza są bardziej wyrównane. Należy jedynie wybrać odpowiednie gatunki roślin, które dobrze czują się właśnie na zacienionych stanowiskach. Specjaliści z firmy Ziemovit przygotowali listę 10 cieniolubnych gatunków.

  • Begonia bulwiasta – kwitnie od maja do końca września. Charakteryzuje się okazałymi kwiatami i błyszczącymi, dekoracyjnymi liśćmi o sercowatym kształcie. Poza zacienionym stanowiskiem wymaga również żyznego, przepuszczalnego podłoża i częstego podlewania.
  • Fuksja – zachwyca pięknymi różowymi, czerwonymi, fioletowymi, purpurowymi lub białymi kwiatami. Należy ją podlewać regularnie, ale niezbyt obficie. Warto też ustawić roślinę w miejscu osłoniętym od wiatru – tak, by silne podmuchy nie połamały jej pędów. Fuksja kwitnie od kwietnia do września.
  • Niecierpek – te piękne rośliny ożywią balkon licznymi kwiatami w kolorze bieli lub w różowych odcieniach. Należy jednak pamiętać, by nie sadzić ich w skrzynkach z innymi roślinami, niecierpki źle znoszą bowiem towarzystwo odmiennych gatunków. Niecierpkom powinno się również zapewnić codzienne podlewanie (w czasie upałów warto je nawadniać nawet 2 razy dziennie) oraz regularne nawożenie (najlepiej co 2 tygodnie) preparatem do roślin kwitnących Ziemovit.
  • Funkia – to roślina o okazałych, dekoracyjnych liściach. Jest dostępna w kilku odmianach, które różnią się wielkością i kolorem liści (od jednolicie zielonych po zielonożółte lub zielonobiałe). Funkia wymaga żyznego, wilgotnego podłoża, dlatego należy pamiętać o jej regularnym nawożeniu i częstym podlewaniu.
  • Żurawka – uatrakcyjni balkonową przestrzeń dzięki dekoracyjnym liściom o pofalowanych brzegach. W zależności od odmiany liście mają barwę purpurową, żółtą, zieloną, pomarańczową… Należy zagwarantować jej podłoże żyzne, przepuszczalne i wilgotne. Niedostatek wody może powodować więdnięcie liści.
  • Bluszczyk kurdybanek – roślinę charakteryzują płożące się pędy i pojawiające się od marca do kwietnia drobne niebiesko-fioletowe kwiaty. Cała roślina wydziela charakterystyczny, korzenny zapach. Co ciekawe, jest stosowana w ziołolecznictwie do przemywania ran oraz przy leczeniu chorób dróg pokarmowych. Bluszczyk nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych i wymaga częstego podlewania.
  • Tawułka – roślina jest stosunkowo łatwa w oprawie i odporna. Źle znosi jedynie suszę, dlatego należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Wymaga żyznego podłoża o kwaśnym odczynie. Za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy się pięknymi kwiatami zebranymi w kłosy.
  • Barwinek – niewielkie rośliny (do 10–15 cm wysokości) o drobnych, niebieskich kwiatach, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Poza półcienistym lub zacienionym stanowiskiem potrzebuje próchniczej, torfowej gleby.
  • Komarzyca (plektrantus) – ma długie, kaskadowo zwieszające się pędy i drobne, pojawiające się latem kwiaty. Wydziela zapach przypominający olejek kamforowy, który odstrasza komary. Roślina najlepiej rozwija się na próchnicznych glebach, ale na tych mniej żywnych również dobrze sobie radzi. Wystarcza jej umiarkowane podlewanie – latem co 2 dni.
  • Hortensja – tę popularną roślinę ogrodową można z powodzeniem sadzić również w balkonowych skrzynkach lub doniczkach. Należy zapewnić jej lekko kwaśną, żyzną, próchniczą ziemię i pamiętać o regularnym podlewaniu.
[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ